Tentokrát sáhneme po celeru a polévce z něj. Chuť celeru jde báječně dohromady s chutí kvasnic, docela často proto celerovou polévku doplňuji drožďovými knedlíčky. Ty jsme už spolu na těchto stránkách vařili, nicméně abyste nemuseli hledat v archivu blogu, připojuji recept na ně také. Samotná celerová krémová polévka je velmi jednoduchá, rychlá, ale tuze dobrá.
Celerový krém s drožďovými knedlíčky
- doba přípravy: asi 25 minut + vaření 15 a 10 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
na polévku:
- půlka menšího celeru
- 2 střední brambory
- 1000 ml zeleninového vývaru
- 1 lžička sekaného libečku
- 50 ml smetany na vaření
- 1 lžíce másla
- hladkolistá petrželka k podávání
na drožďové knedlíčky:
- 2 balení čerstvého droždí
- 3 lžíce másla
- 1 velká cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 vejce
- 4 lžíce strouhanky
- půl lžičky polohrubé mouky
- 1 lžíce sušené petrželové natě
- půl lžičky mletého kmínu
- špetka mletého muškátového květu
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Do zeleninového vývaru dám vařit oloupané a na větší kostky nakrájené brambory a celer společně s libečkem. Po patnácti minutách varu nechám mírně zchladnout a důkladně promixuji tyčovým mixerem. Pak do polévky přidám smetanu a máslo, podle chutí osolím a opepřím, promíchám a přihřeju, již ale nevařím.
Na talířích doplním drožďovými knedlíčky a sekanou petrželkou.
drožďové knedlíčky:
Na másle zpěním velmi drobně nakrájenou cibuli, přidám rozdrobené droždí. Za stálého míchání nechám droždí rozpustit, zahřívám a míchám do té doby, než drožďová kašička zhnědne a začne se oddělovat od tuku. Pak nechám zcela zchladnout. Přidám strouhanku rozmíchanou s moukou, sušenou petrželovou nať, mletý kmín, mletý pepř, muškátový květ, oloupaný a do jemna rozetřený česnek a vejce. Případně ještě podle chuti dosolím a dobře promíchám. Pokud je hmota příliš mazlavá, přidám ještě trochu strouhanky, pokud je naopak hodně tuhá a drobí se, přidám pár kapek mléka.
Mokrýma rukama tvaruji menší knedlíčky (velikosti asi angreštu). Do většího hrnce napustím vodu, přivedu ji k varu, hodně ji osolím a vhodím do ní knedlíčky, které vařím asi 10 minut. Poté je vyndám a vložím do talířů s nalitou horkou polévkou.
Ještě něco k tomu:
- Pokud chcete mít polévku výraznější, „celerovitější“ chuti, vynechte brambory a celeru dejte víc. 🙂
- Zelený libeček můžete samozřejmě nahradit sušeným.
- Místo smetany můžete do polévky přidat kostku taveného sýru (bez dalších přísad a příchutí!), sýr rozmixujte společně s brambory a celerem.
- Pokud vám uvařené knedlíčky už vystydly, nechte je chvíli prohřát v hrnci s horkou polévkou ještě před tím, než li budete nalévat do talířů.
- Drožďových knedlíčků můžete udělat víc a ty, co vám zbydou, uschovat do zásoby na příště. Velmi dobře se totiž zmrazují.