Jak uložit ořechy

Blog

 // 

Ořechů, hlavně těch vlašských, se u nás doma spotřebuje opravdu hodně. Často s nimi peču, ať už to jsou nejrůznější bábovky, koláče, buchty nebo třeba náplně do štrůdlů. Prakticky pořád jsou ráno na stole domácí snídaňové sušenky s ořechy, ale i ořechová granola, skvělé jsou ořechy ve vaflích. O vánočním cukroví ani nemluvě 🙂

Ořechy ale využívám i jinak: Mám je rád naložené v medu jako „zdravé mlsání“ (mimochodem, taky jeden z možných způsobů jejich uložení), ovšem taky často ořechy přidávám do slaných jídel – do nejrůznějších pomazánek, ale i třeba trochu opražené jako posypku na zeleninové saláty. V archivu blogu jsou recepty s vlašskými ořechy snadno k dohledání.

Trochu péče ovšem vyžaduje skladování ořechů. Ořechům totiž nesvědčí vlhkost, ale ani příliš velké teplo nebo světlo, kvůli vysokému obsahu tuku navíc mají tendenci rychle žluknout. Rozhodně ze všeho nejdřív nevyloupané ořechy (koupené nebo posbírané, nikdy ne natrhané) nechám dobře na slunci nebo u topení vyschnout, aby nezačaly plesnivět. Trvat to bude určitě měsíc.

Dobře vyschlé ořechy vylouskám. Chce to, pravda, trochu trpělivosti a také opatrnosti, aby se jádra co možná nejméně rozdrobila. Z vyloupaných ořechů vytřídím ty špatné a pak jádra nechám v jedné vrstvě znovu dobře proschnout.

A samotné uložení ořechů? Tady přijde ke slovu hlavní fígl, který už léta používám: Ořechy zavařuju. Jak? Základem jsou vyloupané, dokonale proschlé ořechy. Proto vyloupaná jádra těsně před zavařováním vysypu v jedné vrstvě na hluboký plech a vložím do trouby, rozehřáté asi na 100 stupňů a po vložení ořechů ztlumené na 40 stupňů, a to na dobu asi dvou hodin. Troubu během té doby průběžně, asi každou čtvrthodinu krátce odvětrávám, nebo nechám dvířka trouby nepatrně pootevřena (jde o tom, aby případná vlhkost z ořechů nezůstala v troubě.

Během tohoto sušení ořechů dobře vymyju a dokonale nechám vyschnout zavařovací sklenice a víčka.

Vysušené ořechny hned naplním do připravených sklenic, asi centimetr pod okraj, během plnění ořechy trochu sklepu. Sklenice zavřu a zavařím.

Pokud ořechy steriluju v zavařovacím hrnci, studenou vodu naleju zhruba do poloviny výšky sklenic. Teplotu nastavím na 80 stupňů, zavařuju 20 minut od dosažení teploty.

Pokud ořechy steriluju v troubě, tu předem rozehřeju na 210 stupňů. Sklenice naskládám do hlubokého plechu, po zasunutí do trouby do plechu naleju vlahou vodu asi do výšky dvou centimetrů. Velké sklenice v troubě nechám po opětovném dosažení uvedené teploty asi 15 minut, menší 10 minut.

Horké sklenice po sterilaci vyndám pomocí kleští a na čtvrthodinu obrátím dnem vzhůru, pak je nechám vychladnout úplně.

Zavařené ořechy uchovávám v suché a tmavé místnosti při teplotě do 15 stupňů. Vydržet by měly několik let 🙂 Po otevření sklenice ořechy uchovám až do úplného spotřebování v lednici.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *