Klíčky a microgreens

Blog

 // 

microgreens

V posledních měsících se potkaly dvě docela zásadní věci, které vůbec nemají dobrý dopad na – jakkoli to zní jako klišé – plnohodnotné stravování s dostatkem vitamínů a dalších, pro zdraví často nezbytných látek. Tím prvním faktorem je zimní období, tedy období bez čerstvé tuzemské zeleniny i ovoce, tím druhým faktorem je drastické zdražování a často až astronomické ceny zeleniny i ovoce z dovozu, nehledě na mnohdy nevalnou chuť i sporný obsah vitamínů v nich.

Tím spíš se dostávají do popředí – vedle starého dobrého kvašení čili fermantace – také klíčky a microgreens. Naklíčená semínka i malé zelené výhonky, doslova nabušené vitamíny a minerály, pořídíte doslova za babku, s minimálním úsilím a navíc velmi rychle – klíčky během několika málo dnů, microgreens asi za dva týdny. Jen pro úplnost: Rozdíl mezi klíčky a microgreens je ten, že klíčky jsou naklíčeným osivem, kdežto microgreens jsou už vzrostlejší rostlinky, které se narozdíl od klíčků konzumují bez kořínků.

Vedle samotných semínek je jak pro klíčení, tak pro pěstování microgreens ještě potřeba pořídit si základní vybavení. Tuto nezbytnou, jednorázovou a finančně prakticky zanedbatelnou investici rozhodně není dobré podceňovat a pokoušet se klíčky vypěstovat třeba na mokré vatě nebo malé zelené rostlinky na hlíně v květináči. Velmi záhy by to skončilo nezdarem v podobě zaschnutých semínek nebo rostlinek a nejednou i hnilobou a plísněmi. Vím, o čem mluvím.

K onomu základnímu vybavení: Pro klíčky jsou prakticky nezbytné speciální klíčící sklenice nebo jiné, pro klíčení určené nádoby. Mně se nejvíc osvědčily sklenice se sítkem ve víčku, díky kterému se klíčky velmi jednoduše proplachují. Jednoduchý stojánek s miskou coby příslušenství ke sklenicím pak umožňuje, aby z obrácených sklenic po propláchnutí semínek (dobré je to dělat asi dvakrát denně) mohla průběžně odkapávat přebytečná voda (tyto sklenice i se stojánkem jsou na spodní fotce). Naopak nepříliš dobré zkušenosti mám s keramickými klíčícími miskami, v keramice se totiž snadno uchytí plísně. Než světlo u okna je pro klíčení lepší stín někde v rohu místnosti.

Pro pěstování microgreens jsou podle mých zkušeností ideální tři do sebe zapadající tácy: Spodní tác zadržuje vodu, střední má díry a je v něm položeno médium, v němž ze semínek vyklíčí a vyrostou malé rostlinky. A konečně třetí, vrchní tác slouží v prvních dnech pro přitlačení semínek, aby z nich rostlinky vyrostly co možná nejsilnější (třetí tác je dobré zatížit, po prvních dvou, třech dnech se odstraní). Jako médium, v němž zakoření microgreens, je dobré zvolit speciální substrát nebo nějakou nasákavou rohož. Mně se jako naprosto ideální ukázala rohož konopná, která se dá snadno přizpůsobit rozměrům používaných táců a v níž se microgreens velmi dobře uchytí a rostou. Jak substrát, tak i rohož je třeba po každé „sklizni“ vyměnit za nové hlavně kvůli kořínkům rostlinek, které po sklizených microgreens v podkladu pochopitelně zůstávají. Po pěstování microgreens je nejlepší světlé místo u okna.

Vybavení pro pěstování klíčků a microgreens je k mání v už docela dlouhé řadě e-shopů, stejně jako i samotná semínka. Ta je třeba mít speciální, ne ta, určená k běžnému výsevu do půdy, která jsou chemicky ošetřená. Na internetu lze snadno dohledat i bezpočet hodně podrobných návodů na pěstování klíčků a microgreens, včetně videí na YouTube, řadu zkušeností lze získat i na sociálních sítích.

A to je v kostce vše základní a nezbytné, co je třeba o klíčcích a microgreens vědět. Hned zkraje je přitom člověk zaskočený, jak velké množství zeleného, šťavnatého zázraku v bio kvalitě z několika málo semínek získá 🙂 Použít v kuchyni – pochopitelně za syrova, bez tepelné úpravy – se klíčky a microgreens dají na nespočet způsobů: na různé zeleninové saláty (třeba ve spojení se zelím nebo s kořenovou zeleninou), na pomazánky, obložené housky a burgery, wrapy, ale i do různých smoothies, do míchaných jídel z pánve alla „Asie“, do bramborových, obilných nebo luštěninových kaší a rizot, na omelety, k posypání polévek nebo třeba jen na chleba s máslem nebo tvarohem… Je to přitom rozhodně daleko zdravější, hodnotnější a navíc mnohem, mnohem levnější, než předražené papriky z dovozu 🙂

klicky
Klíčky slunečnice

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *