Gurmete, sbohem!

Blog

 // 

Ze schránky vyzvedávám nejnovější číslo časopisu, který odebírám nejdéle ze všech, co nám teď domů chodí, prakticky hned od dob jeho začátků. Gurmetu jsem při jeho startu moc fandil, brzy se stal mojí srdeční záležitostí. A i po letech se na každé jeho nové číslo pořád ještě hodně těším, pokaždé jím už cestou od schránky nedočkavě listuju. Časem jsem si oblíbil hlavně texty Libora Budinského, zasvěcené a se širokým tématickým záběrem, s lehkostí a vtipem psané, velmi čtivé. Zdaleka ale nebyly tím jediným, proč se Gurmet stal mojí láskou. Snaha být jiný, než tituly konkurenční, být nápaditým, neotřelým a inteligentním průvodcem světem gastra, kde samotné, byť sebeoriginálnější recepty rozhodně nehrají prim, toho jsem si vždy cenil nejvíc.

Nic ale není věčné. Pan Budinský sice do Gurmetu píše dál, ale prakticky vše ostatní v posledních letech jaksi zešedlo. Moje radost z každého nového čísla pohasíná, stále častěji se vkrádá pocit, že dostávám míň a míň, že převládá rutina, že zajímavé a neotřelé nápady zmizely, zkrátka že jde jen o to každé číslo nějak zaplnit. Celostránkovými fotkami, obřími titulky přes půl stránky, třeba i deseti fotkami s šéfredaktorkou v jediném čísle, reklamními texty…

V téhle nelehké době mě nepřekvapuje, že předplatné museli zdražit, tentokrát o stovku. V médiích jsem prožil většinu svého života a velmi dobře si umím představit, co všechno vydávání tištěného titulu obnáší. Ale tím spíš se ke mně ta otázka už delší dobu každý měsíc vrací: Stojí mně to pořád ještě za to?

V únoru moje roční předplatné Gurmetu končí. Už po několikáté beru do rukou nejnovější čísla konkurenčního Apetitu, který si tu a tam v trafice koupím. A s trpkým povzdechem a pocitem vlastního gólu nakonec nerad přiznávám: Ano, jsou lepší… Mnohem lepší. Mají nejen o polovinu víc stran a jednou tolik receptů v každém čísle, ale jsou i daleko pestřejší, barevnější, zajímavější, nápaditější, snaživější… A když s nemalým překvapením zjišťuju, že za jejich roční předplatné zaplatím o celou stovku míň, je rozhodnuto: Gurmete, sbohem!

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *