Sladké i kyselé (15)

Blog

 // 

sladke_i_kysele

Jsem foodie a všechno kolem jídla mě tuze zajímá. Všechno, zdaleka nejen to, co mám v žaludku. Příběh a kvalita surovin, jejich cesta na talíř, kuchyňské technologie a trendy, restaurace a jejich know-how, stravovací zvyky v místě a čase, vše, kde se píše a mluví o gastru, cesty za jídlem. Svou vášeň k tomu všemu ale také moc rád sdílím. A proto jsou tu i moje občasné glosy.

Co že mě tedy poslední dobou zaujalo? Ať už v dobrém nebo v tom horším?

To sladké

Už před několika lety mě naprosto dostal Janek, řemeslná čokoládovna z Uherského Brodu. Poctivá, domácí, nikdy nezklame. Zatím naposledy měl u nás doma úspěch mix pralinek v červeném srdci. Fandím!

Čím dál raději poslouchám podcasty Taste of Prague, partnerského dua, předávajícího (nejen) svou lásku k jídlu (nejen) zahraničním foodturistům. Doporučuji, včetně jejich pražského bistra Šodó.

Letos poprvé jsem si plnými doušky vychutnal kanadské borůvky ze samosběru na farmě v Čejkovicích. Superpotravina skvělé chuti, trochu jiné, než u borůvek z lesa. A k tomu vstřícný majitel, hledící si i ekologie.

To kyselé

Miluju jablka, tím spíš mě proto mrzí, že ta česká z trhu mizí. Za devět let zanikla prý více než třetina českých sadů. Válcují je levnější jablka z Polska, kde producenti mají daleko lepší podmínky.

Druhá řada Pohlreichova souboje restaurací zatím nebude, TV Nova prý chce počkat, až vyrostou další kuchařské osobnosti a zajímavé restaurace. Dost podivné zdůvodnění, když gastroscéna zažívá svůj boom a první řada pořadu byla tak úspěšná.

Slavná londýnská michelinská restaurace La Gavroche po půlstoletí končí, i když je na tom finančně dobře. Majitel a šéfkuchař Michel Roux se cítí vyhořelý a unavený. Jeden z mnoha příkladů toho, jak práce v gastru enormně náročná a vyčerpávající je.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *