Sladké i kyselé (16)

Blog

 // 

Jsem foodie a všechno kolem jídla mě tuze zajímá. Všechno, zdaleka nejen to, co mám v žaludku. Příběh a kvalita surovin, jejich cesta na talíř, kuchyňské technologie a trendy, restaurace a jejich know-how, stravovací zvyky v místě a čase, vše, kde se píše a mluví o gastru, cesty za jídlem. Svou vášeň k tomu všemu ale také moc rád sdílím. A proto jsou tu i moje občasné glosy.

Co že mě tedy poslední dobou zaujalo? Ať už v dobrém nebo v tom horším?

To sladké

Cenovou politiku obchodních řetězců dostal pod drobnohled rakouský dobrovolník, ajťák Mario Zechner. Chce transparentnost a spravedlivou konkurenci, a tak vytvořil porovnávač cen 22 tisíc položek v posledních 6 letech. Trvalo mu to prý pouhé 2 hodiny. Tleskám a ptám se, kdy se dočkáme u nás?

Přibývá supermarketů, které nechtějí plýtvat, a tak nabízejí levné bedýnky s mixem zeleniny a ovoce, které už nejsou prvotřídní. Nejnověji se zapojil Globus. U nás doma se jídlo nevyhazovalo nikdy, tím spíš mají podobné aktivity moje sympatie, i já rád po takovém zboží sáhnu.

Radost mně dělá stále širší a pestřejší nabídka vegetariánských položek na menu restaurací a bister. Vegetarián sice nejsem, ale často rád dám bezmasému jídlu přednost. I sami restauratéři potvrzují, že poptávka po takovém menu stoupá.

To kyselé

Mám rád jídlo, ale také se snažím jíst zdravě. Mrzí mě proto, že čím dál víc lidí šetří prý na jídle. Výdaje za jídlo jsou u nás pod evropským průměrem, do práce si čím dál víc lidí nosí zdaleka ne vždy plnohodnotné obědy z domu. Má to opravdu tak být?

Asi v tom logika je, ale stejně to má pro mě nemalou dávku pachuti: V gastru jsou pozice, na které Čecha už prý neseženete, stěžuje si nejeden restauratér. A to přitom třeba paní na mytí nádobí by dostala víc, než by měla na poště nebo v supermarketu.

Nejspíš nejen pro mě netušené souvislosti s gastrem má válka na Ukrajině. Dánský pivovar Carlsberg (ano, ten, co vaří pivo v Žatci) musí v Rusku, kde provozoval 8 pivovarů, teď odepsat majetek v přepočtu za 33 miliard korun. Ukradli nám to, prohlásili o Rusku Dánové.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *