Nejlepší hranolky z trouby

Přílohy Vegetariánské

 // 

Aktualizováno

hranolky_z_trouby_11

Pořád to nebylo ono. Co jen jsem se s nimi natrápil. Co jen rad, tipů a údajných vychytávek jsem vyzkoušel. Ale nakonec… Nakonec jsem na ten nejlepší postup přece jen přišel 🙂

Na přípravu domácích hranolků jsem vyzkoušel všechny možné i nemožné druhy brambor. Nakrájené jsem je hned smažil, jindy je ještě před tím namáčel ve vodě – hodinu nebo i celý půlden, vodou jsem je také opakovaně proplachoval. Hranolky jsem zkoušel i různě dlouhou dobu předvařovat, a to v neosolené i osolené vodě, někdy také s přidáním octa, to prý kvůli jejich barvě. Ověřoval jsem i doporučení hranolky pečlivě před smažením vysušit. Zkoušel jsem je solit před smažením, ale také až po. Vyzkoušel jsem je i před smažením lehce obalit ve škrobu, bramborovém i kukuřičném, to zas prý kvůli jejich větší křupavosti. Hranolky jsem smažil nadvakrát i na jeden zátah, zkoušel jsem pochopitelně i různé druhy olejů. Smažil jsem je ve fritéze, na klasické pánvi, ba i ve woku, ale pekl jsem je i v troubě, tam na klasický ohřev i horkovzduch. A dokonce jsem kvůli hranolkům i uvažoval o pořízení horkovzdušné fritézy.

Během těch desítek pokusů byly moje hranolky někdy už dost blízko totálnímu debaklu, jindy se sice kýžené ideální podobě, hlavně tedy chuti a konzistenci dost blížily, ale dokonalý výsledek to pořád ještě nebyl. A co víc, nejednou jsem vlastně ani přesně nevěděl, co z té dlouhé řady výše uvedených variant a doporučení se – ať už v dobrém, či v tom negativním – na chuti a podobě hranolků podepsalo, tedy co zabralo a co ne.

Jak sami vidíte, moje hranolkové pokusy hraničily až s jakouci obcesí, chorobnou posedlostí 🙂 Ale ani v kauze hranolky mě můj optimismus i přes dlouhou, docela trnitou cestu neopustil a nakonec mě přece jen dovedl ke zdárnému konci 🙂 A tak i na ty křupavé, křehké, nazlátlé, olejem nenacucané bramborové hranolky mám dneska už svůj ověřený recept, který bezpečně funguje.

Rozhodně netvrdím, že následující postup je to ten nejlepší nebo dokonce jediný možný. Ano, je časově trochu zdlouhavější a o něco málo pracnější, než jen pouhé vhození nakrájených brambor do fritézy. Malým bonusem je na druhou stranu to, že při přípravě hranolků v troubě nemusím čistit fritézu a že za olej do ni ušetřím. Ale hlavně: Ta trocha snahy a především pak výsledek určitě stojí za to 🙂

hranolky-z-trouby-21
Bramborové hranolky z trouby (s grilovaným domácím sýrem a dipem)

Bramborové hranolky z trouby

  • doba přípravy: celkem asi 20 minut + asi 45 minut namáčení a proplachování + 4 minuty předváření + celkem asi 25 minut pečení a grilování
  • obtížnost: velmi snadné
  • počet porcí: 4

suroviny:

  • 600 g větších brambor
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • sůl
  • ocet
  • jedlá soda

postup:

Brambory důkladně očistím kartáčkem a omyji je. Neoloupané je nakrájím na stejnoměrné hranolky, silné asi půl centimetru.

Nakrájené hranolky namočím do většího množství studené, hodně osolené vody (na litr vody asi lžíce soli a lžíce octa), a to aspoň na půl, lépe na tři čtvrtě hodiny. Během té doby hranolky dvakrát sliji, pod tekoucí studenou vodou propláchnu a vodu se solí a octem, v níž byly namočené, pokaždé vyměním za novou, znovu s přidáním soli a octa.

Po opakovaném namočení a propláchnutí hranolky nechám okapat. V hodně velkém, několikalitrovém hrnci přivedu k prudkému varu vodu, hodně ji osolím a přidám i ocet a jedlou sodu (na litr vody asi lžíce soli, lžíce octa a malá lžička sody). Vsypu hranolky a vařím je za občasného zamíchání 4 minuty.

Předvařené hranolky hned sliji a nasypu do jiného velkého hrnce s hodně studenou vodou. Tu několikrát vyměním, aby se předvařené hranolky co nejrychleji dobře zchladily.

Troubu zapnu na program horkovzduch a nechám ji předehřát na 190 stupňů. Zchladlé předvařené hranolky nechám okapat a důkladně je osuším (nejlépe to jde pomocí dvou, případně více silnějších, dobře savých utěrek).

Plech vyložím pečícím papírem. Na něm osušené hranolky dobře promíchám s rostlinným olejem, ne více než se dvěma lžícemi. Hranolky stejnoměrně na plechu s papírem rozložím tak, aby byly jen v jedné vrstvě a dám do předehřáté trouby. Hranolky peču asi 25 minut, v polovině pečení hranolky na plechu rychle obrátím.

Na závěr pak troubu přepnu na program gril a hranolky nechám v troubě ještě dalších 5 minut, dokud nejsou zlatavé.

Až teprve na úplné závěr hotové hranolky posypu solí a promíchám. Hned podávám.

Ještě něco k tomu:

  • Typ brambor je při přípravě hranolků velmi důležitý. Ideální je typ C (moučnaté), možný je i typ B (polopevné, přílohové). Typ A (salátové), ale ani rané brambory na hranolky nepoužívejte.
  • Hranolky připravuji z brambor neloupaných, jen pečlivě omytých. Slupka na hranolkách mně nevadí, mám rád rustikálnost takových domácích hranolků. Brambory na hranolky samozřejmě loupu tehdy, když už začínají klíčit nebo začínají být scvrklé.
  • Pro přípravu hranolků vybírejte velké brambory. Stejná velikost, respektive tloušťka nakrájených hranolků je velmi důležitá kvůli jejich stejnoměrnému předvaření i závěrečné úpravě v troubě.
  • Při větším množství připravovaných hranolků nebo pokud máte na jejich předvaření jen menší hrnec je předvařujte po částech. Voda se po celou dobu, co v ní jsou hranolky ponořeny, musí vařit.
  • Po předvaření hranolků je jejich co možná nejrychlejší a úplné zchlazení velmi důležité, stejně jako jejich následné dobré osušení před samotným pečením.
  • Oleje stačí při pečení hranolků v troubě opravdu jen málo, jen tak, aby olej vytvořil na hranolkách tenký film. Vzhledem ke svému složení je na přípravu hranolků vhodnější olej řepkový, než slunečnicový.
  • Velmi důležité je, aby se hranolky v troubě pekly rozložené na plechu jen v jedné vrstvě, a to i po jejich obrácení v půlce pečení. Pokud hranolků připravujete víc, použijte raději plechy dva, v programu horkovzduch se budou péct stejnoměrně, při závěrečném grilování pak plechy prostřídejte.
  • Solit hranolky se mně osvědčilo až na úplný závěr. Pokud by se solily před pečením, sůl by měla tendenci v troubě nasávat vlhkost z brambor a hranolky by byly méně křupavé. Trochu slanosti hranolkům dodává i předváření v hodně osolené vodě.
  • Po dokončení je dobré hranolky co nejdříve podávat na stůl.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *