Křupavé kváskové bagety

Přílohy Slané pečivo Vegetariánské

 // 

Pšenično-žitné kváskové bagety

Kváskové pečení není zdaleka jen pečení chleba. Ostatně i na těchto stránkách najdete mimo jiné i recept na kváskové pšenično-žitné bulky. Dnes vám nabídnu recept na pšenično-žitné bagety z kvásku. Na rozdíl od přípravy těsta na kváskový chléb potřebujete v případě baget jen třetinové množství kvásku a také vychladnutí čerstvě upečených baget netrvá oproti chlebu tak dlouho. Jinými slovy: Pokud máte v lednici alespoň minimální zásobu kvásku, pro pečení domácích kváskových baget se můžete rozhodnout až během dopoledne a už k večeři je mít na stole. 🙂

Protože my jsme doma jen dva a mám jen menší formu na ně, kváskové bagety peču vždy jen z malého množství těsta, tedy pokaždé čerstvé. Pokud potřebujete zasytit větší počet lidí, přizpůsobte tomu i množství těsta, tedy množství jednotlivých ingrediencí. V takovém případě se vám bude hodit zvlněný plech na bagety, abyste je mohli připravovat najednou.

Forma na bagety

A ještě něco. Ani v tomto případě pečení s kváskem si neodpustím připomenout, abyste se rozhodně nenechali odradit zdánlivou časovou náročností receptu. Ano, čas pro kváskové pečení je třeba, ale během té doby především jen trpělivě čekáte. 🙂 Samotná příprava, tedy hnětení těsta i jeho závěrečné tvarování není nic složitého a zabere jen pár minut. Ujišťuju vás, že i vy dřív nebo později chuti domácího kváskového pečiva, absolutně nesrovnatelné s tím kupovaným, zcela propadnete. Třeba u nás doma jsme chleba nekupovali už několik let. 🙂

Pšenično-žitné kváskové bagety

  • doba přípravy: míchání, úvodní odpočinutí a hnětení těsta celkem asi 75 minut + rozkvas asi 12 hodin + první kynutí asi 2,5 hodiny + druhé kynutí asi 2,5 hodiny + pečení asi 25 minut + chladnutí asi 30 minut
  • obtížnost: středně obtížné
  • počet kusů: 3

suroviny:

na přípravu rozkvasu:

  • 50 g pravidelně krmeného žitného kvasu
  • 50 g žitné mouky
  • 50 g vlažné vody

na zadělání těsta:

  • 270 g pšeničné chlebové mouky
  • 150 g vlažné vody
  • půl lžičky Sladěnky
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička celého kmínu
  • sádlo na vymazání formy

postup:

Pravidelně obnovovaný žitný kvásek dobře promíchám s vlažnou vodou a pak s žitnou moukou, zakryju utěrkou a nechám asi dvanáct hodin, většinou přes noc rozkvasit.

Po rozkvašení odeberu lžíci rozkvašené hmoty a uschovám ve sklenici v lednici jako občerstvený kvásek pro další pečení.

K rozkvašené hmotě přidám v míse prosátou mouku a vlažnou vodu, rozmíchanou se Sladěnkou, jen trochu promíchám a nechám stát asi hodinu.

K odstáté směsi kvásku, mouky a vody se Sladěnkou přisypu kmín a v robotu s hnětacím hákem hnětu asi 10 minut, nejdříve pomaleji, pak rychlost zvýším, ke konci hnětení přidám ještě sůl. Těsto by mělo být hladké, v kompaktní kouli, bez zbytků na hnětací míse.

Mísu s těstem zakryju mikrotenovým sáčkem, který zatáhnu gumičkou, přes mísu pak přehodím utěrku a v teple nechám těsto asi dvě a půl hodiny kynout. Vykynuté těsto by mělo zhruba zdvojnásobit svůj objem.

Vykynuté těsto přendám na lehce pomoučený vál, pomoučenýma rukama roztáhnu do šířky a přeložím. Přeložené těsto pootočím o čtvrtkolo, znovu roztáhnu a přeložím. Takto těsto posunuté o další čtvrtkolo překládám celkem čtyřikrát. Těsto potom rozdělím na tři stejné díly, z každého z nich vyválím váleček, dlouhý asi 30 centimetrů (tak dlouhá je forma, kterou používám). Uložím je do vymaštěné formy, zakryju víkem formy a nechám asi dvě a půl hodiny nakynout.

Troubu rozpálím na 250 stupňů. Vykynuté bagety zlehka potřu vlažnou vodou a vložím do rozpálené trouby. Peču 15 minut, pak sundám víko a dopékám ještě asi 10 minut, do světlehnědé barvy baget.

Upečené bagety vyndám z formy na kuchyňskou mřížku a nechám je vychladnout.

Pšenično-žitné kváskové bagety

Ještě něco k tomu:

  • Skutečnou délku baget přizpůsobte délce vaší formy nebo plechu na bagety.
  • Pokud bagety budete péct na speciálním zvlněném plechu na bagety, tedy bez víka, pečte je asi o 5 až 10 minut kratší dobu, řiďte se přitom hlavně jejich barvou. Dobu pečení zkraťte také v případě, pokud máte rádi spíš méně propečené bagety. Mějte ale na paměti, že světlejší bagety budou na rozdíl od těch tmavších brzy po vychladnutí gumové. Moje rada pro tento případ zní: Těsně před podáváním je dejte na několik málo minut do hodně rozpálené trouby rozpéct.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *