Je doba půstu. Ne že bych oněch čtyřicet dní střídmosti úzkostlivě dodržoval, to vůbec ne. Ale přece jen v době předvelikonoční tak nějak cítím, že moje tělo si po zimě chce od vydatnějších a tučnějších jídel, hlavně pak od těch masitých aspoň trochu odpočinout. Maso nevynechávám úplně, už vůbec si neodpírám čerstvé mléko a domácí vajíčka, ale zvlášť v tomto čase si úplně vystačím s jednoduchými, lehkými, většinou bezmasými jídly, klidně i s takovými, která jindy jsou na talíři jen jako příloha.
Do skupiny příloh, které prakticky kdykoli můžu jíst i jako lehčí hlavní jídlo, rozhodně patří i následující křupavé brambory – předvařené, pak trochu „zplacatělé“, okořeněné, osolené, pokapané nejlépe olivovým olejem a v troubě dokřupava upečené. Tedy já jim říkám křupavé brambory, ale známé a oblíbené jsou i pod řadou dalších názvů – třeba jako brambory rozmáčknuté, rozpláclé, zmáčklé, zbouchnuté, placaté, na bouchačku… Ostatně už jednu variaci na ně tady z minulého roku mám, jsou to bouchané brambory. Zatímco ty jdou do trouby natěsno vyskládané v pekáčku a „polepšené“ hodně vydatnou dávkou másla, ty dnešní jsou pečené na plechu, vyloženém pečícím papírem, jsou zploštěné, tedy rozmáčknuté daleko víc, docela na tenko, jsou pokapané olivovým olejem a ochucené podle momentální nálady – parmazánem, česnekem, paprikou, bylinkami…
Jak už jsem naznačil, křupavé brambory mohou být přílohou, třeba k dušené zelenině se sázeným vejcem nebo k nejrůznějším karbanátkům, ale taky jako lehčí hlavní jídlo, doplněné například hrnkem kefíru 🙂
Křupavé brambory
- doba přípravy: asi 10 minut + asi 10 minut varu + asi 40 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- asi 16 menších brambor
- asi 4 lžíce olivového oleje
- mletý černý pepř
- sůl
- asi 4 lžíce strouhaného parmazánu
postup:
Slupku brambor velmi dobře omyju a brambory uvařím v hodně osolené vodě do poloměkka. Troubu mezitím nechám rozehřát na 230 stupňů.
Poloměkké, ještě horké brambory rozložím s rozestupy na standardně velký plech, vyložený pečícím papírem. Dlaní nebo širokým plochým předmětem je opatrně rozmáčknu tak, aby ještě držely pohromadě, pak přes brambory dám nový arch pečícího papíru a ještě víc je přes papír rozmáčknu. Papír sundám, rovnoměrně brambory pokapu větší polovinou olivového oleje, osolím je a opepřím. Brambory dám péct do rozpálené trouby dozlatova, trvá to asi 20 až 30 minut. Během pečení brambor si připravím nastrouhaný parmazán.
Plech s upečenými bramborami vyndám z trouby a pomocí kuchyňské špachtle je otočím, posypu je strouhaným parmazánem, pokapu zbytkem olivového oleje a vrátím do trouby dopéct i z druhé strany dozlatova, trvat to bude asi 5 až 10 minut.
Ještě něco k tomu:
- Brambory neloupu, jen je vydrbu kuchyňským kartáčkem a velmi dobře umyju. K této úpravě vybírám brambory zdravé, nenaklíčené a neseschlé.
- Brambory uvařím jen tak, aby šly dlaní rozmáčknout, ale nebyly ještě úplně dovařené. Chuti brambor prospěje, když jsou vařené jen v páře, já je vařím v mikrovlnné troubě, v programu steam, pára.
- Možnosti ochucení brambor v závěru pečení jsou velmi široké. Vedle parmazánu lze použít i jiný sýr, velmi dobrý je prolisovaný česnek (před potřením brambor smíchám prolisovaný česnek s trochou olivového oleje, česnek se potom nebude mít tendenci připalovat), použít se dá i mletý sušený česnek. Ochutit se brambory mohou také mletou, třeba i uzenou paprikou, kmínem, grilovacím kořením, pestem nebo nejrůznějšími čerstvými bylinkami, dobrý je třeba rozmarýn.