Kdo by neměl rád nejrůznější slané mlsání, něco malého třeba k vínu nebo prostě jen tak, když se ozve chuť 🙂 Tradiční italské tyčinky grissini jsem poprvé ochutnal přímo v Itálii, v dobách, kdy jsme tam každým rokem trávili část léta. A hned jsem se do nich zamiloval 🙂
Receptů na nejrůznější slané tyčky je sice nepočítaně, stačí vzpomenout na všelijaké preclíky nebo třeba tyčinky z listového těsta. Ovšem grissini mezi nimi mají, aspoň dle mého pohledu, zcela výsadní a bezkonkurenční postavení, a to hlavně pro svoji typickou chuť, úžasně propojující rozmarýn a olivový olej. Ne nadarmo mají grissini letitou tradici: Kdysi kdesi jsem četl, že první známý recept na grissini pochází prý z dob před 350 lety.
Grissini nejsou jen ono zkraje zmíněné slané mlsání. Podávat se mohou i jako drobné pohoštění, třeba zabalené v parmské šunce, ale i jen samotné s mističkou studeného dipu. Moc dobré jsou i se sýrem, se zeleninovým salátem, přikusovat se dají k polévce. Čerstvě upečené grissini sice pár dní vydrží stále křupavé, nenavlhlé, ale i u nás doma mizí často přímo z plechu, ještě ne úplně zchladlé 🙂
Grissini s rozmarýnem
- doba přípravy: asi 20 minut + celkem asi 30 minut kynutí + asi 30 až 35 minut pečení
- obtížnost: snadné
suroviny:
- 410 g hladké mouky
- 1 lžička cukru
- 15 g čerstvého droždí
- 250 ml vody
- 8 g soli
- 70 g olivového oleje
- 3 lžíce odrhnutých a nasekaných lístků rozmarýnu
na vyválení těsta:
- hladká mouka
na potření a posypání před pečením:
- 1 díl olivového oleje
- 1 díl vody
- hrubozrnná sůl
postup:
Do mísy od robota proseju hladkou mouku, do ní udělám důlek a do něj nasypu cukr a rozdrobím čerstvé droždí. Zaleju asi třetinou receptového množství mírně vlažné vody, zakryju utěrkou a nechám vzejít kvásek, trvá to asi čtvrt hodiny.
K mouce se vzešlým kváskem přileju zbytek vody a v robotu krátce promíchám. Přisypu sůl, přileju olivový olej a přidám odrhnuté, trochu posekané lístky rozmarýnu a zvolna uhnětu hladké těsto. Hnětení trvá asi 15 až 20 minut, než těsto trochu nezpevní. Uhnětené těsto nechám při pokojové teplotě asi 20 minut mírně nakynout, během kynutí těsto jednou, dvakrát pomocí kuchyňské stěrky srazím a popřekládám.
Vykynuté těsto z mísy vyškrábnu na velmi mírně pomoučený vál a pomoučeným válečkem rozválím asi na půl centimetru vysoký obdélník. Pomocí rádýlka těsto podélně nakrájím asi na centimetr a půl široké pruhy. Ty jeden po druhém několikrát přetočím do spirály a vyskládám na plech, vyložený pečícím papírem. Krátce, asi 10 minut nechám kynout. Troubu nechám předehřát na 170 stupňů v programu horkovzduch.
Tyčky na plechu potřu rozšlehanou emulzí olivového oleje a velmi mírně vlažné vody (poměr 1 : 1), posypu hrubozrnnou solí a dám péct do rozehřáté trouby na 30 až 35 minut.
Správně upečené grissini jsou světle zlatavé a křupavé.
Ještě něco k tomu:
- Do těsta je možné přidat i špetku mletého černého pepře. Nejlepší grissini jsou s rozmarýnem čerstvým, mimo sezónu musí stačit sušený. Použít lze ale i jiné bylinky, třeba tymián nebo směs provensálského koření, ale i kmín, sezam nebo sušený mletý česnek.
- Část hladké mouky je možné nahradit špaldovou. Někdy do grissin přidávám i hrst lískových oříšků, pomletých najemno.
- Pokud nemá trouba program horkovzduch, tyčky se pečou při klasickém horním a dolním ohřevu na 180 stupňů. Pokud jsou grissini rozložené na dvou plechách, v polovině pečení plechy prohodím.