Karel a Vendulka

Malá jídla Rychlé Slané pečivo

 // 

kvaskove_krekry

Kdože ti dva jmenovaní jsou? Asi byste neuhodli: Karel a Vendulka jsou chleboví kvásci 🙂 Ti z vás, kteří se kváskovému pečení věnují, to znají, ale pro ty ostatní: Každý chlebový kvásek je živý tvor, o kterého je třeba náležitě a s láskou pečovat, a tak mnozí pekaři svým kváskům dávají jméno 🙂

Já osobně peču ze dvou kvásků, z žitného a pšeničného. Žitný kvásek mám už pátým rokem, společně s námi se před pár lety dokonce stěhoval z Prahy do jižních Čech. A protože jsme v Praze bydleli v ulici Karla Högera, můj žitný kvásek dostal jméno Karel 🙂 To kvásek pšeničný (říká se mu též lievito madre, kvásková máma) je u nás teprve krátce, když mně ho před pár měsíci darovala naše sousedka Vendulka. A i když ta to do této chvíle zatím netuší, pšeničný kvásek u nás dostal jméno pochopitelně po ní 🙂

Jak už jsem zmiňoval a jak mnozí pekaři velmi dobře vědí, o kvásek je třeba se pečlivě starat, jinak by zahynul a z pečení by nebylo nic. Pokud delší dobu kvásek odpočívá a nepeče se z něj, je potřeba nakrmit, tedy k jeho malé části přidat mouku a vodu. Co ale s odděleným zbytkem stárnoucího, neobčerstveného kvásku? Byla by škoda ho vyhodit…

Už před časem jsem tady psal o syté polévce z přebytečného žitného kvásku, krkonošské kyselo u nás máme moc rádi. Co se zbylým kváskem dělat dalšího? Někdo se zbytky kvásku krmí slepice, ale ty my nemáme 🙂 A tak já ze zbylého kvasu dělávám také moc dobré krekry, které u nás prakticky okamžitě mizí a které získaly přízvisko silně návykové 🙂 Připojuji tedy recept na makové kváskové krekry, ovšem místo máku můžete zaimprovizovat i s jinými ochucovadly a dalšími přísadami.

Dodám ale ještě něco: Zrovna včera u nás byla na návštěvě se svým malým synkem již zmíněná sousedka Vendulka. A na stole se ocitly právě i krekry z kvásku, tedy z kvásku jménem Vendulka 🙂 Prý moc chutnaly a Vendulka si hned vyprosila recept 🙂

Makové krekry z kvásku

  • doba přípravy: 20 minut + asi 30 minut odležení těsta + asi 17 minut pečení
  • náročnost: snadné

suroviny:

  • 150 g žitného nebo pšeničného kvásku (nebo směs obou)
  • 100 g hladké mouky
  • 30 g sádla
  • 30 g vody
  • 5 lžic celého máku
  • špetka cukru
  • 2/3 lžičky soli
  • mletý černý pepř

postup:

Do mísy robotu dám všechny ingredience, tedy kvásek, hladkou mouku, vodu, celý mák, sůl, cukr, mletý černý pepř a rozpuštěné, ale jen velmi mírně vlahé sádlo. V robotu s hnětacím hákem vše velmi dobře promíchám do kompaktního, tuhého těsta. To nechám asi půlhodinu odpočinout, těsto lehce nakyne.

Troubu dám předehřát na 200 stupňů.

Přímo po celé ploše plechu, vyloženého pečící fólií nebo pečícím papírem, těsto rovnoměrně rozválím do obdélníkové placky, vysoké asi 2 až 3 milimetry. Rádýlkem těsto rozkrájím na podlouhlé krekry nebo jiné libovolné, stejně velké tvary. Každou krekru propíchnu vidličkou.

Peču v předehřáté troubě asi 15 až 17 minut, dokud okraje krekrů nezačnou velmi zlehka zlátnout.

Ještě něco k tomu:

  • Uvedené množství surovin vystačí na jeden celý, standardně velký plech.
  • Pokud jste vegetariáni, sádlo stačí nahradit rostlinným nebo jiným oblíbeným olejem.
  • Placku z těsta se snažte vyválet stejně silnou, aby se krekry pekly stejnoměrně. Pokud by kraje placky byly nižší, krekry z okrajů se budou připalovat.
  • Při pečení kváskových krekrů je třeba pozorně sledovat čas a troubu. Krekry by neměly být ani nedopečené (to pak jsou příliš měkké, nekřupavé), ale ani přepečené (to by pak byly příliš tvrdé). Nezapomeňte, že každý trouba peče trochu jinak.
  • Místo máku můžete do těsta na krekry přidat jiná semínka, třeba sezam, len, chia nebo konopné semínko. Pokud byste sáhli po větších, třeba tykvi nebo slunečnici, ta je třeba trochu posekat. Velmi dobré jsou ale i krekry s cibulkou, orestovanou na receptovém množství tuku. Ochutit krekry lze i mletou sladkou paprikou, drceným kmínem, mletým sušeným česnekem nebo třeba oreganem, rozmarýnem či provensálským kořením. Rozhodnout se můžete i pro krekry, sypané strouhaným tvrdým sýrem.
  • Improvizovat samozřejmě lze i s moukou. Namísto hladké můžete použít třeba pšeničnou celozrnnou, grahamovou nebo špaldovou.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *