A tak aspoň letos nezmeškejte poměrně krátce trvající příležitost přichystat si z nich každoroční letní evergreen, skvělý bezinkový sirup. Květy černého bezu jsou nejlepší hned po rozvinutí, plné omamně vonícího pylu.
Je to úžasně rychlá a velmi snadná záležitost: Stačí jen nepříliš velké množství květů posbírat co nejdříve po rozvinutí a co možná nejdále od frekventovaných silnic. A nechat je pár dní koupat v nálevu s cukrem a citróny. Věřte, ta senzační šťáva opravdu stojí za tu malou trochu námahy. A navíc uděláte i něco pro své zdraví a kondici. Květ černého bezu čistí zahleněné průdušky, zmírňuje dráždivý kašel, tlumí horečku, působí proti bolestem kloubů a svalů, podporuje správnou funkci ledvin i žlučníku, má antibakteriální účinky – a našlo by se toho daleko víc.
Zvlášť v parných letních dnech mně osobně bezinkový sirup nejlépe chutná ve vychlazené sodovce, s pár kostkami ledu. Dobrý je ale samozřejmě i do obyčejné vody, do minerálky nebo do pravého, zeleného, ale i bylinkového čaje, ať už teplého nebo studeného. I u nás už se květy černého bezu právě teď v lahvi ve sladkém citrónovém nálevu koupají.
Bezinkový sirup
Bezinkový sirup
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 90 minut zchladnutí vody
- obtížnost: velmi snadné
suroviny:
- asi 80 ks květů černého bezu
- 2 kg krystalového cukru
- 3 litry vody
- 8 bio citrónů
- 110 g kyseliny citrónové
postup:
Ve vařící vodě rozpustím cukr a kyselinu citrónovou a nechám ji vychladnout.
Citróny důkladně odrhnu kartáčkem a omyji a nakrájím je na tenčí, asi půl centimetru silné plátky. Do velké, dobře vymyté pětilitrové lahve naskládám střídavě květy černého bezu a kolečka citrónů a zaliji vychladlým nálevem.
Hrdlo lahve zakryju čistou utěrkou nebo kapesníkem, zatáhnu gumičkou a uložím do chladu. Nechám louhovat 5 dnů, asi dvakrát denně obsah promíchám.
Vylouhovaný nálev přecedím do jiné, dobře vymyté nádoby a poté sliji do čistých sklenic, které uložím do lednice. Tam sirup vydrží asi měsíc.
Ještě něco k tomu:
- Nemáte-li velkou pětilitrovou lahev, použijte dvě třílitrové, do nichž květy s citróny i vychladlý nálev rovnoměrně rozdělíte.
- Sirup můžete uchovat i déle, než zmiňovaný měsíc v lednici. Krátce jej povaříte a a v zavřených sklenicích necháte v horké lázni nebo v páře sterilovat asi 10 minut. Pak sirup vydrží minimálně celý následující rok. Další možností delšího skladování je sirup zamrazit.