Taky právě v téhle době dobíráte ze dna soudku poslední zbytky loňského kysaného zelí? Přece jen je potřeba si už pospíšit: Čím pozdější datum zjara na kalendáři je, tím kyselejší bude zelí, aspoň tedy u nás doma ve špajzu to tak máme.
A tak jsem o minulém víkendu zelák (po nějak době přemlouvání se…) vyprázdnil, vymyl a odnesl do stodoly, kde počká do podzimu na novou úrodu zelených hlávek. Dvě krabičky se zbylým zelím jsem uložil do mrazáku (mrazák je k vitamínům výrazně šetrnější, než když se kysané zelí steriluje), krom toho jsem uvařil oblíbenou zelňačku a taky jsem upekl ty úplně nejjednodušší, ale moc dobré zelňáky se škvarky. Neměli jsme je už hodně dlouho, proto tím spíš chutnaly 🙂 Skvělé jsou jak teplé, tak i studené. A právě na zelňáky si sem dnes přidávám recept 🙂
Zelňáky se škvarky
- doba přípravy: asi 20 minut + asi hodinu odpočinutí těsta + asi 40 minut pečení
- obtížnost: snadné
- počet kusů: asi 12 až 15
suroviny:
- 300 g kysaného zelí (bez šťávy, vymačkaného)
- 300 g hladké mouky
- 100 g sádla
- 50 g škvarků
- 1 vejce
- 1 lžíce krupicového cukru
- 1 lžička drceného kmínu
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Kysané zelí přecedím a pak ještě v cedníku velmi dobře vyždímu. Pak zelí trochu pokrájím a dám do mísy od robotu, přisypu hladkou mouku, přidám změklé sádlo a posekané škvarky, vše promíchám do kompaktnější hmoty. Přidám vejce, krupicový cukr, drcený kmín, mletý černý pepř a sůl a vše v robotu při pomalé rychlosti promíchám. Mísu s těstem uložím asi na hodinu do chladna.
Troubu nechám předehřát na 200 stupňů. Zchladlé odpočinuté těsto přendám na sklokeramickou desku, trochu zploštím, přikryju archem pečícího papíru a pod ním vyválím plát, silný asi 1 centimetr. Vykrajovátkem postupně vykrájím kulaté placky, které pomocí kuchyňské špachtle nebo obracečky přendám na plech, vyložený pečícím papírem.
Zelňáky peču v předehřáté troubě asi 30 minut do lehce zlatavé barvy, pak je otočím a dopékám ještě asi 10 minut z druhé strany.
Ještě něco k tomu:
- Co možná nejlepší vymačkání šťávy ze zelí je důležité kvůli konzistenci těsta. Čím řidší těsto je, tím hůř se s ním pracuje.
- Těsto na tyto zelňáky je po přidání vejce lepivější. Před vykrajováním placiček těsto proto nechávám dobře zchladnout, sádlo v něm zatuhne a těsto tolik nelepí. Nejlepší je na vyválení těsta sklokeramická deska, na kterou se těsto prakticky nepřichytává. Těsto jde vyvalovat i na dřevěném válu, podsypané hladkou mouku.
- Pokud nechci čekat, než těsto ztuhne, nebo mně na pěkně kulatém tvaru zelňáků nezáleží, pomocí lžíce namočené ve vodě hned kladu na plech, vyložený pečícím papírem, menší hromádky a z nich pak lžící vytvaruju asi centimetr silné placičky.
- Množství přidávaného cukru záleží na tom, jak hodně kyselé je zelí.
- Místo škvarků někdy do zelňáků přidávám drobně nakrájené uzené maso nebo kostičky měkčí uzeniny.
- Do zelňáků se dá přidat i nejrůznější další koření, třeba jemněji nasekaný libeček, medvědí česnek, tymián nebo třeba oregano. Pokud chci mít placky pikantnější, přisypu do těsta mletou sladkou papriku nebo špetku chilli.
- Scezenou šťávu ze zelí rozhodně nevylévám, je v ní hodně vitamínů a dalších prospěšných látek. Dá se použít třeba do polévek, nejen zelných. Nejšetrnější je šťávu ze zelí přidat až na závěr do hotové polévky a tu už jen přihřát.