Bylo to jedno z nejmilovanějších jídel od mojí babičky z Podkrkonoší, na které jsem se pokaždé skutečně hodně těšil. Chlebový kvásek, bez kterého se kyselo neobejde, byl tenkrát sice velká vzácnost, ale ve východních Čechách se jeden čas přece jen tu a tam dal koupit. Kvásek na přípravu krkonošského kysela nám babička dokonce i občas posílala do Prahy poštou, abychom si tuhle náramnou dobrotu s nezaměnitelnou chutí mohli uvařit také doma.
Dnes už chlebový kvas při troše snahy určitě seženete, ti co pečou vlastní kváskový chleba, to mají úplně bez starosti. 🙂 Slibuju, že se brzy ke kváskovému pečení na těchto stránkách vrátím a tak vlastní kvásek třeba i vy budete moci mít stále po ruce. 🙂 Ale teď už pojďme vařit!
Krkonošské kyselo
- doba přípravy: asi 10 minut + 30 minut vaření a přípravy míchaných vajec
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 – 6
suroviny:
- asi 200 g chlebového, ideálně žitného kvasu
- 1 l vlažné vody
- miska čerstvých hub
- asi 400 g brambor
- kmín
- snítka libečku
- sůl
- pepř
- 1 lžíce másla na zjemnění
- petrželka na ozdobu
na míchaná vejce:
- 2 lžíce másla
- 1 velká nebo 2 menší cibule
- 4 -6 vajec
- sůl
- kmín
postup:
Kvásek dobře, například kvedlačkou rozmíchám ve vlažné vodě, nesmí v ní zůstat hrudky. Přidám pokrájené houby, kmín, sůl, pepř, posekaný libeček a na větší kostičky nakrájené syrové oloupané brambory. Za častého míchání uvedu do varu a vařím asi 30 minut, nezapomínám často zamíchat. Mezitím na másle nechám zesklovatět drobněji pokrájenou cibuli, vyklepnu na ni vejce, osolím, okmínuji a umíchám je poměrně do tuha. Vejce rozdělím do jednotlivých talířů a přelévám uvařeným kyselem, zjemněným máslem. Sypu posekanou petrželkou.
Ještě něco k tomu:
- Krkonošské kyselo můžeme podávat jako sytou polévku, ale také jako hlavní jídlo, třeba i se škvarkovými plackami (recept najdete třeba tady).
- Pokud nemáte čerstvé houby, můžete nahradit předem namočenými sušenými. Do polévky je dejte vařit i s vodou, v níž se máčely a o to méně použijte vlažné vody, uvedené v rozpisu surovin.
- Kyselo se při vaření rádo přichytává ke dnu a připaluje, proto nezapomínejte průběžně a poměrně často míchat.
- Správné krkonošské kyselo má lehce navinulou chlebovou vůni. Pokud se vám ale bude zdát málo kyselé, můžete jej před podáváním dochutit trochou octa a případně i cukru.
- Pro zjemnění můžete do hotového kysela přidat i trochu sladké smetany nebo šlehačky.
- Na množství cibule při smažení vajec nešetřete, v polévce je opravdu dobrá! 🙂