Minulý týden bylo k zalknutí, úmorné vedro i u nás trhalo rekordy. A tak jsme náš původní plán zajet si na smažený sýr do nedalekého městečka do nově otevřené, ale už osvědčené restaurace nakonec přece jen přehodnotili a odložili na jindy. Kdo by se v tom děsivém horku trmácel…
Chuť na smažený sýr ale zůstala. A byla docela velká 🙂 Doma jej ale už dlouho nedělám, rozpalovat fritézu s kvantem oleje se mně kvůli dvěma sýrům prostě nechce a na pánvi mně zase často sýr vyteče. A tak jsem – pronásledován chutí na smažák – nakonec sáhnul po sýrovém receptu, který znám už docela dlouho a který u nás doma máme moc rádi. Dokonce jsem už u stolu několikrát slyšel, že sýrové biftečky s přehledem smažený sýr trumfnou 🙂
Trik na „smažený sýr jinak“, který nikdy nevyteče a na který není potřeba kvantum oleje, je přitom jednoduchý: Sýr je nahrubo nastrouhaný, spojený vajíčkem, trochou bramborového škrobu a strouhanky nebo ještě lépe kouskem velmi drobně nakrájeného bílého pečiva. To vše vytvarováno do placiček a obaleno ideálně v rozdrcených kukuřičných lupíncích, ale stačí i obyčejná strouhanka. A ještě je dobré k sýrové směsi přimíchat trochu čerstvých, drobně sekaných bylinek, které s chutí smaženého sýra udělají divy 🙂
K letnímu obědu tak nakonec u nás byl namísto klasického restauračního smažáku doma smažený sýr z pánve, trochu jiný, ale rozhodně neméně dobrý, tentokrát jen s lehkým salátkem z červeného fermentovaného zelí. Myslím, že repete bude brzy 🙂
Sýrové biftečky
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 15 minut odležení sýrové hmoty
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 až 8 kusů
suroviny:
- 300 g polotvrdého sýra
- 3 vejce
- 1 starší rohlík
- 40 g bramborového škrobu
- 1 lžíce drobně nasekané natě čerstvého libečku
- mletý černý pepř
- sůl
na obalení:
- velká hrst najemno rozdrcených kukuřičných lupínků
na smažení:
- rostlinný olej
postup:
Sýr nastrouhám na okurkovém struhadle na hrubší nudličky, rohlík nakrájím na velmi malé kostičky. Připravím si i drobně nasekanou nať libečku a také najemno nadrcené kukuřičné lupínky.
V misce rozšlehám vejce se solí, přidám nastrouhaný sýr, nakrájený rohlík, libeček, mletý černý pepř, sůl a také bramborový škrob. Nejprve vidličkou a potom namočenýma rukama vše důkladně promíchám a směs nechám asi 15 minut odležet.
Sýrovou směs rozdělím na osm stejně velkých částí, z každé utáhnu kouli a tu zploštím na kulatou, asi centimetr a půl silnou placičku. Placičky dobře obalím ve směsi jemně drcených kukuřičných lupínků.
Placičky smažím na rozpáleném oleji na pánvi zvolna z obou stran dozlatova.
Jako přílohu podávám vařené nebo pečené brambory s tatarskou omáčkou, bramborové hranolky z trouby, bramborovou kaši nebo jen zeleninový salát a dip.
Ještě něco k tomu:
- Konkrétní druh sýra volím podle toho, co mám zrovna po ruce. Ideální je třeba gouda nebo tučnější eidam, ale i ementál. Nevyhýbám se ani kombinacím sýrů, kdy k polotvrdému přidám menší množství plísňového, zdrajícího nebo sýru typu Balkán.
- Místo drobně nakrájeného bílého pečiva je možno použít hrst strouhanky, ale i menší, najemno nastrouhanou vařenou bramboru. Bramborový škrob lze samozřejmě nahradit škrobem kukuřičným.
- Pokud je těsto na sýrové biftečky příliš řídké, přidám ještě trochou strouhanky nebo ovesných vloček, když je příliš tuhé a suché, přiliji lžíci nebo dvě mléka. Další vejce už ale nepřidávám, výsledná sýrová chuť biftečků by se tím potlačila.
- Jako koření se do sýrových biftečků dá použít i najemno nasekaná nať hladkolisté petrželky, pažitka, trocha odrhnutých lístků čerstvého tymiánu nebo také bylinky sušené. Dobrá je i špetka muškátového květu, trocha mleté sladké papriky nebo kurkumy. Se solí opatrně, sýry bývají dost slané.
- Namísto kukuřičných lupínků je k obalení možné samozřejmě použít i strouhanku z bílého pečiva.
- Na smažení sýrových biftečků na pánvi stačí jen trocha oleje, placičky v tuku nemusejí při smažení plavat.