Před časem jsem kdesi zaregistroval anketu s českými kuchaři o tom, které koření je jejich nejoblíbenější. A světe div se, figuroval mezi nimi i starý dobrý libeček! Potěšilo mě to tím spíš, že i já libeček miluju a v sezóně jej v kuchyni používám prakticky denně. Ostatně listy libečku prý žvýkali pro podporu trávení už staří Řekové 🙂
Libečku máme u nás opravdu hodně. Když jsme před lety naší chalupu koupili, byla to jedna z prvních sazenic. Než se náš libeček rozrostl, to sice pár let trvalo, ale teď libeček občas i rozdáváme sousedům. A zvlášť touto dobou, kdy je nádherně svěží a košatý, ještě před tím, než vyžene na květ a přestane se rozrůstat, se jej snažím zpracovat do zásoby. Prostě zužitkovat, co jen to jde.
A tak přichází na řadu i libečkové pesto. Úžasné libečkové pesto! Na těstoviny, na noky, do pomazánek, do některých hustších krémových polévek i omáček nebo jen tak na rozpečené pečivo. Prostě libečkové pesto je skvělá dobrota, na níž nedám dopustit 🙂
Libečkové pesto
- doba přípravy: asi 20 minut
- náročnost: velmi snadné
suroviny:
- čerstvý libeček
- olivový olej
- mandle
- slunečnicová semínka
- česnek
- mletý černý pepř
- citronová šťáva
- sůl
postup:
Libeček operu, osuším a ze stonků otrhám do vyšší a užší mísy listy. Přidám hrst oloupaných a na velmi hrubo posekaných mandlí a hrst loupaných slunečnicových semínek a také několik málo oloupaných stroužků posekaného česneku a špetku mletého černého pepře a asi půl lžičky soli, přiliji olej.
Tyčovitým mixerem vše postupně zpracuji do kašovité, strukturou ne úplně hladké hmoty, v případě potřeby přiliji ještě trochu oleje. Nakonec vmíchám citronovou šťávu.
Pesto ukládám v malých zavřených skleničkách do lednice.
Ještě něco k tomu:
- Množství jednotlivých ingrediencí volím odhadem a podle chuti. Zhruba na tři velké hrsti libečkových listů dám po jedné malé hrsti mandlí a slunečnice, jeden či dva stroužky česneku, rovnou lžičku soli a tři špetky mletého pepře, oleje asi jedno až dvě deci a k tomu šťávu z jednoho citronu.
- Využít můžete i listů zbavené stonky libečků, například při přípravě zeleninových či jiných vývarů, při vaření brambor nebo k přípravě ochuceného octa.
- Mandle zbavíte slupky velmi snadno, když je před tím na chvíli ponoříte do vařící vody.
- Olivový olej do pesta by měl být skutečně kvalitní, panenský. Pokud takový po ruce nemáte, přidejte raději dobrý rostlinný.
- I v případě libečkového pesta můžete popustit uzdu svojí fantazii a surovinám, které máte po ruce. Zkuste přidat třeba sušená rajčata, trochu sýru parmazánového typu nebo pár kapek tabaska či špetku chilli.
- Libečkové pesto podle mých zkušeností vydrží v lednici minimálně půl roku.