Tuhle záležitost miluju! Dodnes pamatuju docela přesně, kdy jsem si jí s nadšením vychutnal vůbec poprvé: Bylo to v Polsku, na prázdninovém soustředění v rámci mých vysokoškolských studií. Zvlášť v horkém létu je to opravdová lahůdka, která navíc dokonale osvěží 🙂
Zrovna nedávno se studená okurková polévka ocitla zatím naposledy na stole u nás doma. A já se při otázce fotit nebo nefotit a při nakonec marném hledání na mém blogu moc divil, že recept na ni jsem si ještě neuložil. Tak to dnes napravuju 🙂 A protože v lednici aktuálně jedna salátovka zrovna čeká a horké letní dny, zdá se, ještě nějaký čas potrvají, určitě se k téhle dobrotě v příštích dnech zase vrátím. Vrátím tím spíš, že může mít desítky nejrůznějších variací 🙂
Studená okurková polévka
- doba přípravy: asi 15 minut + 10 minut vaření vajec + čas na jejich zchladnutí
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 4 vejce
- 1 velká salátová okurka
- 1 stroužek česneku
- půl lžíce vinného octa
- půl lžíce moučkového cukru
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 až 3 lžíce jemněji nasekané natě kopru
- mletý bílý pepř
- sůl
- 1 litr plnotučného kefíru
- 100 g sýra s modrou plísní
k podávání:
- pečivo
postup:
S předstihem uvařím vejce natvrdo, které pak ve studené vodě nechám zchladnout.
Okurku omyju, zbavím tuhých konců a neoloupanou nahrubo do větší mísy nastrouhám. Přidám oloupaný a prolisovaný stroužek česneku, vinný ocet, cukr, olivový olej a omytou, osušenou, tužších stonků zbavenou a nasekanou nať kopru. Opepřím, osolím a vše dobře promíchám. Přileju studený kefír, přidám rozdrobený sýr s modrou plísní a znovu promíchám, v případě potřeby dochutím.
Na stůl nesu co možná nejchladnější, v talířích doplním uvařenými, vychladlými a rozkrojenými vejci.
Studenou okurkovou polévku podávám s čerstvým, nejlépe domácím pečivem.
Ještě něco k tomu:
- Pokud mám k dispozici polní okurku, tu před nastrouháním nejdřív oloupu.
- Česneku nedávám do studené okurkové polévky víc, než uvedený jeden stroužek. Ačkoli česnek mám moc rád, víc se ho v tomto případě nehodí.
- Jako tekutý základ studené polévky je vedle kefíru nebo jeho části možné použít i podmáslí, bílý jogurt, zakysanou smetanu nebo třeba žinčicu, ale i „obyčejné“ kyselé mléko.
- Na zeleninový základ studené polévky se s okurkou dá kombinovat třeba drobně nakrájené čerstvé nebo sušené rajče, na tenké plátky nakrájené ředkvičky nebo řapíkatý celer, kostičky oloupaného a vypeckovaného avokáda nebo uvařená, zchladlá a drobně nakrájená červená řepa. Dobré jsou ve studené polévce i oloupané pečené, zchladlé a pokrájené papriky, grilované a zchladlé cukety nebo trocha vypeckovaných černých oliv.
- Jako pevná složka poslouží též balkánský sýr, ale i nudličky šunky nebo třeba opražené a trochu posekané ořechy nebo mandle. Dobré jsou i chlebové nebo rohlíkové krutony, ale také vídeňská cibulka.
- Ze zelených bylinek je do studené polévky vedle kopru dobrá i posekaná hladkolistá petrželka, pažitka nebo bazalka, ale i máta.
- Na dochucení se místo vinného, případně i jiného octa dá použít i citronová šťáva, hodí se i špetka chilli, tabasco nebo dijonská hořčice, dobrá je i trocha majonézy.