Nedokážu ani odhadnout, z čeho by tahle moje úchylka mohla pramenit a odkdy – aspoň přibližně – jí trpím. Ale jedno vím docela jistě: Ten prachobyčejný zelný salát se sice za mého dětství u nás doma nikdy nedělal, ale zato býval takřka povinnou položkou jídelních lístků snad všech předlistopadových hospod. A právě tam jsem tomuto salátu okamžitě přišel na chuť a té jsem doslova propadl. A přitom je to taková blbost! Jen nakrájené syrové bílé zelí s cibulí, octovou zálivkou a trochou oleje. Pamatujete? Zvlášť mimo sezonu prakticky jediný salát, který tehdejší hospody nabízely.
Jenže: Byť jsem takový obyčejný zelný salát x-krát zkoušel udělat doma, nikdy, ale opravdu nikdy se mně tak dobrý nepovedl. Jeho chuť byla pokaždé méně či více natrpklá, jakoby štiplavá, na jazyku svíravá, v závislosti na stáří použité zelné hlávky, respektive ročního období a doby od sklizně. Moc nepomohlo ani kratší či delší odležení v lednici nebo prolití horkou vodou. A tak jsem si o té „pravé“ chuti hospodského zelného salátu dlouho nechával jen zdát, přiznávám, s ne malým pocitem studu nad svojí neschopností 🙁
Teprve před pár lety jsem na ten jednoduchý fígl přišel: Nudličky pokrájeného zelí absolvují asi pětiminutovou koupel v horké vodě, zakončenou krátkou studenou sprchou. Jednoduché, prosté! 🙂 Pak už jen promnutí se solí, přidání cibule, běžné ochucení a hodinu, dvě nechat odležet v chladu.
Jasně, zastánci zdravé výživy a šťouralové namítnou, že horká voda sníží v zelí obsah zdraví prospěšných látek. Když ale chuť tohoto salátu je tak skvělá! A navíc myslím, že u nás doma ten „prohřešek“ dostatečně vynahrazujeme jinými, docela zdravými jídly, čerstvou i fermentovanou zeleninu nevyjímaje 🙂
Zelný hospodský salát
- doba přípravy: celkem 20 minut + asi 1 hodina odležení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 až 6
suroviny:
- 500 g bílého hlávkového zelí
- 1 velká cibule
- 1 až 2 lžíce jablečného octa
- 1 až 3 lžíce krupicového cukru
- 1 až 3 lžíce rostlinného oleje
- čtvrt lžičky drceného kmínu
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Očištěné, omyté a osušené zelí, zbavené košťálu, nakrájím na co možná nejtenčí nudličky. Nakrájené zelí zaliji v hluboké míse vařící vodou tak, aby všechno zelí bylo potopené. Přikryji pokličkou a nechám stát asi 5 minut.
Mezitím oloupu cibuli a drobněji ji nakrájím.
Zelí scedím, propláchnu studenou vodou a nechám dobře okapat, zbylou vodu z něj ještě trochu vymačkám.
V dostatečně velké míse zelí smíchám se solí a rukama je důkladně promnu, aby zelí ještě víc zkřehlo. Přidám nakrájenou cibuli, jablečný ocet, cukr, drcený kmín a mletý černý pepř, vše dobře promíchám. Nakonec vmíchám rostlinný olej a v případě potřeby salát ještě dosolím, dokyselím nebo dosladím. Hotový salát nechám aspoň hodinu uležet v chladnu.
Podávám jako přílohu k hlavnímu jídlu všude tam, kde se hodí.
Ještě něco k tomu:
- V zálivce salátu můžete jablečný ocet vyměnit za vinný nebo citronovou šťávu, rostlinný olej za olivový.
- Místo žluté samozřejmě můžete použít cibuli červenou, ale také zelenou naťovou cibulku.
- Prakticky nekonečný počet variant zelného salátu získáte dalšími možnými přísadami, třeba na tenké nudličky nakrájenou mrkví, tence pokrájeným pórkem, plátky ředkviček, nudličkami červené papriky, nasekaným řapíkatým celerem nebo plátky kyselé okurky, kouskem drobně nakrájeného jablka či trochou rozinek. Přidat můžete také nastrouhaný křen, špetku mletého sušeného zázvoru nebo čerstvé bylinky, například nať hladkolisté petrželky nebo kopru, ale i prolisovaný stroužek česneku.
Ano, já zas ujíždím tam přidat trochu majonézy ?
To už je jiná kapitola 🙂 Třeba Coleslaw je skvělý…
Špatný technologický postup nakrájené zeli osolíme promícháme a necháme odležet tímto způsobem nám změkne a pustí šťávu posléze postupuji doředit vodou dochutíme pepřem případně další soli cukrem a octem původně tam patřil kvasný osmiprocentní ocet olej se tam nedával
Dobrý den, Váš postup Vám rozhodně neberu, ale já dělám jinak 🙂