Čevabčiči mám odjakživa zařazeno v kategorii „dobré, ale raději nevědět, z čeho přesně bylo připraveno“. Není divu, před listopadem čevabčiči bývalo na jídelním lístku snad v každé restauraci a myslím, že leckterý mlýnek na maso by mohl vyprávět. Ostatně i v závodních a školních jídelnách bývalo čevabčiči, podobně jako i další jídla z mletého masa častým hostem. Proč asi?
Tím spíš jsem se sám, po dosažení plnoletosti u plotny, do této balkánské speciality pustil. Z nostalgie, ale i se zvědavostí, jaké to domácí čevabčiči bude. A výsledek? V našem „stálém“ domácím jídelním lístku čevabčiči určitě zůstane. Poctivá, plná, výrazná masová chuť, šťavnaté, nadýchané, uvnitř mírně narůžovělé… Prostě pochoutka!
Základem čevabčiči (ale též čevapčiči) je dobré maso, já osobně dávám před jehněčím ve směsi umletého masa přednost hovězímu společně s vepřovým, ideálně hovězí loupané pleci a pěkně prorostlému vepřovému bůčku. Nezbytnou ingrediencí je čubrica, balkánská směs koření, konkrétně saturejky, pískavice, chilli nebo i mouky z opražené kukuřice, u některých prodejců také libečku, celeru, pepře, papriky, kurkumy, sušeného česneku, semen hořčice, sezamu nebo soli. A ještě něco: Čevabčiči nesmažím na pánvi, ale peču v troubě.
Čevabčiči
- doba přípravy: asi 45 minut + min. 3 hodiny odležení směsi + asi 15 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 8
suroviny:
- 600 g hovězí loupané plece
- 400 g vepřového bůčku (bez kosti)
- 1 vejce
- 2 středně velké cibule
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce čubrice
- 1 lžička mleté sladké papriky
- špetka chilli
- špetka drceného kmínu
- půl lžičky mletého černého pepře
- 2 lžičky soli
- 1 lžíce perlivé vody
k podávání:
- cibule
- plnotučná hořčice
postup:
Nejdříve oloupu, nadrobno nakrájím a na oleji do sklovata orestuji cibuli. Odstavím těstě před tím, než by cibule začala zlátnout a dám zchladnout.
Očištěné, omyté a osušené maso rozkrájím na kostky a najemno umelu. Ve větší míse maso smíchám se zchladlou orestovanou cibulí, vejcem, oloupanými a prolisovanými stroužky česneku, čubricou, mletou sladkou paprikou, chilli, drceným kmínem, mletým černým pepřem, solí a lžící perlivé vody. Masovou směs nechám v lednici odpočinout, a to zhruba 3 hodiny.
Poté z masové směsi mokrýma rukama vytvaruji a utáhnu 24 stejně velkých válečků, které dám na plech, vyložený pečícím papírem. Vložím do trouby, vyhřáté na 200 stupňů a peču 15 minut.
Na jednu porci dávám tři válečky masa. Podávám s oloupanou a jemně nakrájenou cibulkou a plnotučnou hořčicí.
Jako příloha se nejlépe hodí vařené nebo petrželové brambory (uvařené pokrájené brambory, smíchané s máslem a posekanou natí hladkolisté petrželky).
Ještě něco k tomu:
- Nemáte-li čubricu, nahraďte ji alespoň sušenou saturejkou. Do čevabčiči ale rozhodně nepřidávejte strouhanku ani jiné zahušťovadlo!
- Čevabčiči nepečte zbytečně dlouho, přišlo by o svoji šťavnatost a nadýchanost, kterou mu dodává perlivá voda.
- Na Balkáně se k čevabčiči podává jemně nakrájená červená cibule a ajvar, tedy čalamáda, připravovaná především z červených paprik s lilkem, česnekem a chilli. Můžete vyzkoušet i to.