A to platí i pro lokše. Už jen těch různých názvů: Někdo zná lokše jako patenty, jiný jim říká pekáče nebo laty, další šumpály nebo jen prostě bramborové placky. A co se receptu týče, sám jsem se nejednou stal svědkem docela ostré hádky o to, který je vlastně ten zaručeně správný. Vzrušené polemiky o postupu přípravy lokšů pochopitelně najdete i v internetových diskuzích.
Rozdílně se postupuje už při vaření brambor. Někdo je vaří ve slupce a tu ještě za horka z brambor loupe, já dávám přednost oloupání brambor za syrova a jejich vaření v páře v mikrovlnné troubě. Někde do lokšů nepřidávají vajíčko, já ho dávám. Někdo do lokšů používá polohrubou mouku, já přidávám hrubou a tu polohrubou používám jen na vyvalování placek. Často se pochopitelně také liší poměr brambor a mouky. Zatímco dřív se bramborové placky pekly na suchých tálech kamen, dnes přichází ke slovu – pochopitelně bez tuku – těžká suchá pánev, ale setkal jsem se dokonce i s přípravou bramborových placek přímo na sklokeramické desce.
Samostatnou kapitolou je pak podávání lokšů. Mastit se dají máslem nebo různými druhy sádla, výborné jsou třeba jako tradiční příloha k huse se zelím nebo ke gulášové polévce. Skvělé jsou i je samotné, třeba s kyselým mlékem nebo potřené sádlem se škvarky a plněné kysaným zelím, chutnají ale i na sladko, pomazané povidly, marmeládou nebo sypané mletým mákem a cukrem.
Zkrátka a dobře: Je jen na vás, pro jakou přesnou podobu přípravy lokšů i jejich servírování se rozhodnete, jaká se vám osvědčí, jaká vám nejvíc bude vyhovovat, s jakou budete mít doma největší úspěch. 🙂
Lokše
- doba přípravy: asi 20 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 (asi 20 kusů)
suroviny:
- 1 kg brambor
- 300 g hrubé mouky
- 1 vejce
- 1 lžíce sádla
- 1 a půl lžičky soli
na podsypání lokšů na vále:
- polohrubá mouka
na omaštění hotových lokšů:
- sádlo
postup:
Očištěné a oloupané brambory uvařím v páře, ještě horké je nastrouhám a smíchám s moukou, přidám vejce, rozehřáté, jen vlahé sádlo a sůl a zpracuji v kompaktní těsto. Z těsta postupně tvaruji kuličky o velikosti zhruba tenisového míčku, které na vále, posypaném polohrubou moukou, rozvaluji do kulatých placek, silných asi 1 až 2 milimetry. Na rozpálené silnostěnné pánvi opékám nasucho po obou stranách do chvíle, než se na plackách začnou tvořit tmavé puchýře (z jedné strany to trvá asi 2 až 3 minuty, z druhé minutu až dvě).
Hotové lokše potírám rozehřátým sádlem.
Ještě něco k tomu:
- Pokud budete chtít lokše připravovat z polovičního množství surovin, použijte místo celého vejce jen žloutek.
- Pro lokše jsou nejlepší moučnaté škrobovité brambory, tedy varného typu C. Pokud máte jiný typ, do těsta můžete zamíchat špetku Solamylu.
- Lokše pečte na nerezové pánvi se silným dnem, teflonová pánev pro pečení nasucho vhodná, často se zkroutí.
- Podobně jako s jinými bramborovými těsty je i s tím na lokše potřeba pracovat svižně, těsto má tendenci řídnout. Proto jakmile vyválíte jednu placku, hned ji dejte péct na rozpálenou suchou pánev a mezitím, než se upeče, vyvalujte placku následující.
- Pokud chcete mít placky stejně velké a přesného kulatého tvaru, můžete je vykrajovat z vyváleného velkého plátu těsta. V každém případě se ale snažte do těsta při jeho podsypávání a vyvalování nezapracovat příliš mnoho další mouky, lokše by byly příliš tvrdé.
Dnes jsem viděla v pořadu „Co naše babičky dělaly a my jsme na to zapomněli“
Šikovný rozvalovač na lokše, neví někdo jak se to jmenuje a kde se to dá sehnat?
Děkuji za odpověď Milada
Dobrý den, Milado, ano, viděl jsem také:-) Zapátral jsem a objevil pod názvem ruční lis na těsto. Podívejte se na internetu, k mání jsou kusy od 170 Kč (dřevěný) až po několikanásobně vyšší částky. Zdravím Vás, Vítek