I když se to dnes možná bude k nevíře, dřív, před listopadem patřily brynzové halušky k „jídlům snů“. Ovčí sýr prostě u nás k mání nebyl. A tak když brynzu někdo ze známých přivezl ze Slovenska a pozval známé na brynzové halušky, byla to událost. 🙂
Dnes už je doba jiná, brynza je bez problémů k dostání. Nicméně zdá se mně, že brynzové halušky do běžného repertoáru zdejší kuchyně moc nezapadly. Je to škoda. Nejenže brynzové halušky jsou opravdová delikatesa, ale jsou i velmi rychlé a vašim blízkým se jimi snad bez výjimky vždycky zavděčíte. 🙂
Brynzové halušky
- doba přípravy: asi 20 minut + 8 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 700 g brambor
- 300 g polohrubé mouky
- 1 rovná lžička bramborového škrobu
- 2 vejce
- půl lžičky soli
- špetka mletého pepře
- 300 g brynzy
- 200 g slaniny
postup:
Oloupané brambory nastrouhám na nejjemnějším struhadle, přidám mouku smíchanou s bramborovým škrobem, vejce, sůl a špetku mletého pepře a dobře promíchám. Těsto by mělo být polotuhé a držet ještě aspoň trochu tvar.
Ve velkém hrnci přivedu k varu vodu, poměrně dost ji osolím a přes haluškovač (tedy přes speciální síto s velikými oky) těsto rychle propasíruju do vařící vody. Vařím 8 minut. Mezitím v malém kastrůlku vyškvařím kostičky slaniny.
Uvařené halušky důkladně scedím a na cedníku propláchnu horkou vodou. Překlopím je do mísy a promíchám s brynzou. Na talířích sypu osmaženou slaninou.
Ještě něco k tomu:
- Slaninu použijte skutečně dobrou, nejlépe domácí, může být i půl na půl s anglickou slaninou.
- Když by brynza byla příliš suchá a drobivá, rozmíchejte jí s jednou nebo nejvýše dvěma lžícemi mléka.
- Pokud nemáte doma haluškovač a halušky budete dělat častěji, určitě se investice do něj vyplatí. Jinak můžete použít i pracnější a na zručnost daleko náročnější zavařování halušek z mokrého prkénka, na které si těsto dáte a nožem halušky rychle oddělujete do vody. V tomto případě musíte ale pracovat opravdu velmi rychle a halušky mít stejně velké, jinak jich budete mít část rozvařenou a část ještě nedovařenou.
- Hrnec na vaření halušek použijte velký, vodu do něj ale dejte jen zhruba do poloviny, halušky při vaření totiž rády utíkají.
Mňam!!! Zkusila jsem stejný recept na strapačky s uzenou krkovicí a zelím, byly úúúúžasné!!!