Jsem si skoro jistý, že nejen já na jídlo od babičky vzpomínám jako na to vůbec nejlepší z dob dětství. Od babičky prostě všechno chutnalo líp, rozhodně líp, než doma. A to přitom moje maminka nebyla špatná kuchařka, ba naopak. Na babičku ale zkrátka nikdo neměl…
Z babiččiny kuchyně toho mám v paměti hodně. A patří tam i následující bábovka. Byť si na sladké příliš nepotrpím, dodnes mám na jazyku její úžasnou, nezaměnitelnou chuť. Dodnes vidím, jak se babička s těstem doslova mazlila. Dodnes se pamatuju, jak jsem se pokaždé na to, až čerstvě upečená bábovka aspoň trochu zchladne, nemohl dočkat.
Tím spíš dnes s láskou opatruju a hýčkám staré formy, které mně po babičce zůstaly. A taky recept na onu babiččinu bábovku. Opsala si ho moje maminka a já ten papírek s opsaným receptem před časem mezi kuchařkami po mamince našel. Zajásal jsem! Onu nedostižnou babiččinu bábovku jsem po letech zase mohl ochutnat. 🙂 Tady je recept…
Bábovka od babičky
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 60 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
suroviny:
- 300 g cukru krupice
- 160 g másla
- 4 vejce
- 350 g hrubé mouky
- 1 prášek do pečiva
- 6 lžic mléka
- 2 lžičky kakaa
na vymazání a vysypání formy:
- máslo
- hrubá mouka
na posypání hotové bábovky:
- moučkový cukr
postup:
Středně velkou bábovkovou formu pečlivě vymažu máslem a vysypu hrubou moukou.
Tři lžíce z receptového množství krupicového cukru (tedy asi 50 g) odložím stranou, zbytek cukru (asi 250 g) nasypu do hlubší mísy, přidám máslo a ručním šlehačem třu, po chvíli začnu postupně jeden po druhém přidávat žloutky. Když je utřená směs světlá a hustá, přidávám střídavě prosátou mouku, z níž asi 2 lžíce předem odložím stranou, a mléko, šlehačem dobře promíchám.
Bílky ušlehám do tuha s odloženým zbytkem krupicového cukru a sníh opatrně vmíchám do směsi v míse, nakonec do ní zlehka přimíchám zbytek mouky, smíchaný s práškem do pečiva.
Asi dvě třetiny těsta pomocí kuchyňské stěrky urovnám do vymazané formy. Do zbytku těsta opatrně vmíchám prosáté kakao a kakaové těsto rovnoměrně rozprostřu do formy na těsto světlé.
Naplněnou formu vložím do trouby, předehřáté na 180 stupňů, po 10 minutách teplotu snížím na 160 stupňů a peču dalších asi 50 minut. Zda je bábovka upečená zjistím pomocí špejle, kterou po zapíchnutí do těsta musím vytáhnout bez jakýchkoli zbytků těsta.
Formu s bábovkou po vyjmutí z trouby nechám asi 10 minut stát a pak bábovku opatrně vyklopím a dám vychladnout na kuchyňskou mřížku. Vychladlou bábovku posypu moučkovým cukrem.
Ještě něco k tomu:
- Mimo jiné na pečlivosti utření surovin na těsto i jemného zapravování sněhu do něj závisí konečný úspěch téhle bábovky. Buďte pečliví a trpěliví. 🙂
- Troubu během pečení neotevírejte, těsto bábovky by dobře nevyskočilo.