O rösti jsem v době předlistopadové jen tu a tam něco zaslechl nebo zachytil při listování zahraničními časopisy. A ani tehdy u nás vydávané kuchařky, věnované tomu, co se kde vaří v Evropě, recept na ty opravdové švýcarské rösti neobsahovaly. Aspoň ne ty kuchařky, které se podařilo sehnat mně. Zkrátka a dobře: Švýcarské bramborové placičky rösti byly pro mne dlouho zahaleny dráždivým tajemstvím jejich přípravy i té opravdu „správné“ chuti.
Pak přišel listopad a já si dodnes pamatuju na nadšení jedné z tehdejších mých mladších kolegyň, která si našla přítele ve Švýcarsku a která mně po jednom svém příjezdu od něj s nadšením líčila, jak tam poprvé ochutnala rösti a jak úžasné jídlo to je. To pochopitelně mou zvědavost a touhu po rösti ještě víc našponovalo.
Doba se dál posunula, i díky otevření hranic tak začalo být pátrání po tom pravém, originálním receptu na rösti mnohem snazší. A i já jsem Švýcarsko časem navštívil. Střípky se začaly pomalu skládat a já ty „opravdové“ rösti opakovaně zkoušel udělat. Pochopitelně, řada pokusů byla nepovedená, placičky často nedržely po hromadě nebo nebyly uvnitř dostatečně propečené.
Dnes už vím, že těch „správných“ receptů na ty skutečně „pravé“ rösti je nespočet. Co ve Švýcarsku kraj, to jiný recept, sami Švýcaři se nemohou shodnout, který je ten nejlepší. Ostatně i u nás receptů na rösti koluje celá řada. Brambory se používají syrové i vařené den předem, tu se do rösti přidává bramborový škrob, jinde zase mouka, tu žloutek nebo i celé vajíčko, přebytečná tekutina se vymačkává a naopak se přidává trochu mléka, placičky se pečou na pánvi, ale i na lívanečníku nebo v troubě.
I já jsem časem dospěl k tomu, že rösti dělám také „po svém“: z brambor, uvařených jen zpola. Dle mého dobrý fígl k tomu, aby placičky dobře držely pohromadě, bez přidávání škrobu, mouky či vajec a měly onu plnou, čistě „bramborovou“ chuť. Stačí jen zpola uvařené, nahrubo nastrouhané brambory dobře upěchovat do kovového tvořítka (ano, toho, co v něm tvarujete kopečky rýže nebo třeba šťouchaných brambor) a bochánky pak už jen trpělivě, velmi zvolna na pánvi po obou stranách dokřupava opéct. Všechny ostatní ingredience a jejich množství už záleží jen na tom, zda rösti dělám jako přílohu, nebo zda je chci podávat jako hlavní jídlo.
Rösti
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 30 minut opékání
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 2 až 4
suroviny:
- 500 g brambor
- 2 lžíce hladkolisté petrželky
- 2 lžíce sekané natě libečku
- 1 malá červená cibule
- 1 lžička celého kmínu
- mletý černý pepř
- sůl
- 2 lžíce oleje
- 1 lžíce másla
postup:
Oloupané brambory trochu osolím a uvařím do poloměkka. Nechám je zchladnout jen tak, abych je mohl na okurkovém struhadle ještě teplé nastrouhat. Nastrouhané brambory dobře promíchám s oloupanou a nadrobno nakrájenou červenou cibulí, drobněji nasekanou petrželkou a libečkem, celým kmínem, mletým pepřem a solí.
Směs brambor rozdělím na čtyři stejně velké části, které postupně na kuchyňském prkénku a pomocí kovového tvořítka důkladně upěchuji do kulatých tvarů. Na jen středně rozehřátou pánev se dvěma lžícemi oleje poté upěchované porce brambor přenesu a zvolna opékám z každé strany po zhruba deseti až patnácti minutách dozlatova. Těsně před koncem opékání dám na každou porci rösti rozpustit malý kousek másla.
Ještě něco k tomu:
- Brambory nejraději vařím v mikrovlnné troubě, vybavené programem pro vaření v páře a pro tento program určenou speciální nádobou. Takto uvařené brambory mají plnější chuť. Brambory na přípravu rösti, tedy do poloměkka, připravuji v mikrovlnné troubě zhruba je na dvě třetiny pro brambory jinak běžného času.
- Pokud byste olej, na němž rösti pomalu opékáte, vyměnili za máslo, rösti nebudou zdaleka tak křupavé, jako právě z oleje, případně ze sádla. Jemnost másla do rösti proto dodávám až závěrečným přidáním a rozpuštěním oříšku másla v samém finále opékání placiček.
- Rösti připravíte na desítky nejrůznějších způsobů, ať už jako přílohu nebo samostatné hlavní jídlo, podávané třeba s dušeným špenátem. Do rösti můžete přidat majoránku, rozmarýn nebo různé jiné bylinky, dobrá je i špetka muškátového oříšku. Místo červené cibule můžete použít chuťově výraznější žlutou nebo naopak jemnou zelenou naťovou cibulku, trochu jinou variantu zase získáte, když cibuli před přidáním do brambor osmažíte na troše tuku. Další obměny pořídíte, kdy do brambor před opékáním přidáte rozdrcený česnek, trochu nahrubo nastrouhaného tvrdého sýra, jemně posekané šunky či anglické slaniny nebo třeba půlky nahrubo nastrouhaného jablka. Kvalitní tvrdý sýr můžete přidat i na povrch rösti malou chvíli před tím, než je sundáte z pánve a budete servírovat.