Se studem přiznávám, že pokud máme na polici ve špajzu křen, často na něj zapomenu. Nejednou jsem tak po čase musel napůl seschnutou gumu vyhodit. 🙁 Ale lepším se! Křen už nepoužívám zdaleka jen při zavařování okurek. Poslední dobou jsme křen měli docela často: křenovou pomazánku, zelný salát s křenem, jablkový křen k uzenému, kopeček křenu byl na talíři vedle párku. A po letech se teď docela často vracím ke křenové omáčce. Zkrátka a dobře, křen – mimochodem zdraví docela dost prospěšný – jsem znovuobjevil. 🙂
Právě zmíněné křenové omáčce se dnes chci věnovat. Skvěle se hodí k hovězímu masu, uzenému nebo vajíčku, ke knedlíkům i bramborám. A ujišťuji, nepůjde o křenovou omáčku ze školní nebo závodní jídelny, kde ji vaří z vody, mouky, trochy mléka a křenu, sterilovaného ve skle. Tahle křenová omáčka je opravdu moc dobrá a aspoň u mne se stává návykovou. 🙂
Křenová omáčka
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 15 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 10 lžic strouhaného křenu
- 250 ml hovězího vývaru
- 250 ml smetany ke šlehání
- 2 lžíce másla
- půlka středně velké cibule
- 3 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce octa
- 3 lžíce krupicového cukru
- sůl
- mletý černý pepř
postup:
Na másle do sklovata osmažím velmi jemně nakrájenou cibuli, zapráším moukou a krátce orestuji. Zaliju studeným hovězím vývarem, osolím, opepřím a rozšlehám metličkou. Přivedu k varu a nechám zhruba 15 minut provařit, asi dvě minuty před koncem přidám dvě třetiny oloupaného a nastrouhaného křenu.
Základ omáčky nechám trochu zchladnout a za stálého míchání do něj vliju smetanu. Pak přidám podle chuti ocet a cukr a také zbylý křen. Dosolím, dopepřím a přihřeju, ale už nevařím.
Křenovou omáčku podávám k houskovému nebo karlovarskému knedlíku, bramborám, s vařeným nebo ztraceným vejcem, případně s uzeným nebo hovězím masem.
Ještě něco k tomu:
- Křenu, octa i cukru dejte dle vlastní chuti. Křen používám vždy čerstvý, s nakládaným to zdaleka není ono. 🙂
- Křen uschovávám v chladné spíži, proti vyschnutí obalený alobalem.