Ani nevím, jestli se nějaký takový podobný recept v Itálii běžně používá. Já jsem se ani při opakovaných návštěvách Itálie s těstovinami, doplněnými strouhankou nesetkal, ale kdo ví… To spíš ale mám uloženo v paměti, že něco takového občas dělávaly naše české babičky.
Jakkoli jsou nudle se strouhankou jídlem velmi skromným, ba bych je neváhal označit jako jídlo chudých (v Itálii se říká cucina povera, prostá kuchyně – kdesi jsem se dočetl, že osmažená strouhanka měla v nemajetných rodinách nahrazovat parmazán), je to jídlo vážně moc dobré.
U nás doma máme těstoviny moc rádi a pokud jsou domácí, je to jedno z nejoceňovanějších jídel. Rozdíl mezi kupovanými těstovinami, včetně těch nejdražších balení, a těstovinami domácími je prostě propastný. S trochou nadsázky říkávám, že ty čerstvé jsou snad úplně jiné jídlo 🙂 Tady se asi dostávám i k dalšímu důvodu, proč nám i ty „obyčejné“ domácí těstoviny se strouhankou tak moc chutnají 🙂
Domácí těstoviny (základní recept)
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 30 minut odležení těsta
- obtížnost: středně obtížné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 400 g semolinové mouky
- 4 vejce
- asi 2 lžíce vody
- špetka soli
na podsypávání:
- hladká mouka
postup:
Do důlku v mouce na pracovní desce nebo válu vyklepnu vajíčka, přidám špetku soli a rukama zpracuju do hladkého těsta, podle potřeby přidám lžíci nebo dvě vody. Těsto zabalím do potravinářské fólie a uložím asi na půl hodiny odležet do lednice.
Odleželé těsto rozdělim na dvě části, podsypu je trochou mouky, rukou zploštím a protáhnu strojkem. Pak je přeložím na poloviny a opět protáhnu strojkem. Otvor ve strojku začnu postupně zužovat, až postupným protahováním získám tenké pláty těsta. Ty pomocí druhé části strojku nakrájím na tagliatelle, případně jiné tvary těstovin.
Čerstvé těstoviny vařím ve vroucí, hodně osolené vodě 2 až 3 minuty na skus.
Ještě něco k tomu:
- Pokud nemám po ruce semolinovou mouku (krupici umletou z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice, která je pro přípravu těstovin ideální), použiju polohrubou mouku.
- Namísto na vále nejraději s těstem pracuji na sklokeramické desce, na kterou se nelepí a není tak třeba podsypávat.
- Místo v těstovinovém strojku je možné těsto vyválet do tenkého plátu na vále a krájet ručně. Já na přípravu těstovin používám elektrický těstovinovač, který těsto i samotné těstoviny volitelného tvaru připravuje automaticky.
- Domácí těstoviny lze i různě ochucovat. Zelené budou po přidání špenátového protlaku, oranžové díky rajčatovému protlaku, fialové díky velmi najemno nastrouhané červené řepě. Použít lze i jemně nasekané čerstvé bylinky, kurkumu, špetku chilli nebo kakaového prášku. Při ochucování těsta je tyto přísady nutné velmi dobře rozmělnit a současně i ubrat nebo vůbec nepřidávat vodu.
A teď tedy recept na finální podobu zmíněného jídla, těstovin s pikantní křupavou strouhankou. Jen ještě malá douška: Tipnul bych si, že v Itálii by spíš měla přednost strouhanka (pangrattato) z bílého pečiva. Já ale dávám přednost strouhance chlebové, z usušených a nahrubo nadrcených zbytků našeho domácího kváskového, pšenično žitného chleba. Prostě mně k těstovinám sedí víc. Ale to už je na osobní volbě jednoho každého 🙂
Těstoviny s pikantní křupavou strouhankou
- doba přípravy: asi 20 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 400 g suchých neuvařených těstovin (ideálně tagliatelle)
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 stroužky česneku
- šťáva z 1 bio citronu
- sůl
na ochucenou strouhanku:
- 3 lžíce olivového oleje
- 4 stroužky česneku
- 4 špetky chilli
- 200 g usušeného starého chleba (nebo strouhanky)
- kůra z 1 bio citronu
- 4 lžíce jemně sekané natě hladkolisté petrželky
- mletý černý pepř
k podávání:
- 12 ančoviček
- hoblinky parmazánu
postup:
Nejprve začnu připravovat strouhanku. Kostky usušeného starého chleba v kuchyňském robotu nahrubo rozsekám. Do velké rozehřáté pánve naleju olivový olej a na něm krátce orestuju oloupané a nahrubo posekané stroužky česneku a rozdrcené chilli papričky. Přisypu chlebovou strouhanku a za stálého míchání ji orestuju dozlatova. Hotovou strouhanku odložím z pánve stranou, pánev vytřu papírovou utěrkou.
Těstoviny uvařím v hodně osolené vodě na skus. Uvařené je hned sleju, ale neproplachuju, část vody, v níž se vařily, odložím stranou.
Mezitím si připravím parmazán, který nastrouhám na hoblinky, a také dokončím strouhanku: Najemno do ní nastrouhám kůru z omytého bio citronu a přidám i najemno nasekanou nať hladkolisté petržele a mletý černý pepř, strouhanku dobře promíchám.
Do vytřené a znovu rozehřáté pánve naleju olivový olej, přihodím oloupané a nahrubo posekané stroužky česneku a za stálého míchání asi minutu rostuju. Přileju citronovou šťávu, promíchám, přidám uvařené těstoviny a nechám je za častého míchání prohřát a obalit v ochuceném oleji. Pokud by těstoviny byly příliš suché, přileju trochu odložené vody, v níž se vařily.
Těstoviny rozdělím na talíře, posypu ochucenou strouhankou a hoblinkami parmazánu, na těstoviny rozdělím i ančovičky.
Ještě něco k tomu:
- Těstoviny někdy na talíři doplním i klínkem citronu.
- Pokud použiji strouhanku z bílého pečiva, také v tomto případě se snažím, aby nebyla pomletá úplně najemno.
- Vegetariáni ančovičky pochopititelně vynechají nebo prostě přihmouří oči 🙂