Snad pokaždé, když mám v kuchyni „v parádě“ kynuté těsto, si vzpomenu na svoji spolužačku a posléze po dlouhá léta i skvělou kamarádku, která už bohužel není mezi námi. Byla i výtečnou kuchařkou. O to víc mě před pár lety zaskočilo její přiznání, že doposud nikdy nepekla z kynutého těsta. Jednoduše proto, že se přípravy obávala. Sám rozhodně nerad machruju, ale pokud na tom jste s kynutým těstem stejně jako ona, vězte, že zvěsti o jeho obtížnosti a nezvladatelnosti jsou skutečně jen mýty a pověry. Právě koláč z kynutého těsta byl mým jedním z prvních sladkých výtvorů v kuchyni a povedl se hned napoprvé. A byl právě podle následujícího receptu, který jsem nedávno znovu „oprášil“. 🙂
Ani v této roční době přitom nemusíte zůstat zdaleka jen u „domácích“ hrušek nebo jablek. Použít můžete ovoce z mrazáku, pokud jde šetrně rozmrazit a nepouští moc vody, ale sáhnout můžete i po ovoci čerstvém, které je zrovna k mání. Zvlášť když narazíte na slevovou akci, protože na tento koláč plody ve výběrové kvalitě opravdu nepotřebujete. Já jsem tentokrát použil napůl modré a žluté čerstvé blumy.
Kynutý ovocný koláč z plechu se skořicovou drobenkou
- doba přípravy: asi 30 minut + kynutí celkem asi 75 minut + asi 40 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
suroviny:
- 500 g hrubé mouky
- 50 g cukru krupice
- 1 vanilinový cukr
- 250 ml mléka
- 50 g másla
- 2 vejce
- 20 g droždí
- špetka soli
- asi 800 g ovoce
na drobenku:
- 100 g másla
- 90 g krystalového cukru
- 1 vanilinový cukr
- 150 g hrubé mouky
- půl lžičky skořice
- špetka soli
na vymazání plechu:
- tuk
postup:
Ve vlažném, nepříliš teplém mléce rozmíchám droždí se lžící cukru a lžící mouky a nechám vzejít kvásek, trvá to asi čtvrt hodiny. Mezitím zbylou mouku a zbylý cukr (receptové množství, ze kterého jsem do kvásku odebral po jedné lžíci mouky a cukru) prosiju do větší mísy. Přidám vanilkový cukr, špetku soli, přiliju rozpuštěné, jen lehce vlažné máslo, ve zbylém, také vlahém mléce rozšlehané žloutky a vzešlý kvásek. Hnětu v robotu asi 5 minut, až je těsto kompaktní a hladké. Těsto nechám kynout asi hodinu, svůj objem by mělo zdvojnásobit.
Mezitím si připravím drobenku smícháním změklého másla s moukou, krystalovým a vanilkovým cukrem a trochou skořice a soli. Omyté ovoce odpeckuji nebo zbavím jadřinců, v případě potřeby rozkrájím na menší kousky.
Větší plech vymažu tukem a rovnoměrně do něj rozetřu těsto, na které pokladu ovoce slupkou dolů. Posypu připravenou drobenkou, koláč nechám ještě asi 15 minut kynout. Pak okraje potřu zbylými bílky a dám do trouby, rozpálené na 190 stupňů. Po 10 minutách teplotu stáhnu na 160 stupňů a peču dalších 25 až 30 minut, dokud špejli zapíchnutou do koláče nevyndám bez přichycených zbytků těsta.
Ještě něco k tomu:
- Část hrubé mouky v drobence můžete nahradit mletými vlašskými ořechy.
- Použijete-li kompotované nebo rozmrazené ovoce, nemělo by být příliš rozměklé. Šťávu z ovoce nechte předem dobře okapat.
- V případě kynutých koláčů s ovocem platí dvojnásob, že délka pečení může být velmi rozdílná. Záleží nejen na tom, jak ta která trouba peče, ale i na tom, jaké ovoce jste na koláč použili. Při posuzování toho, zda je koláč již upečený, se proto spíš než časem řiďte „špejlovým testem“. Za výrazněji kratší dobu, než uvádím, koláč neupečete, spíš může být doba pečení delší.