Také často rádi listujete novými nebo neznámými kuchařkami? Pátráte po receptech, které jste ještě nezkusili a které by vás lákaly? Hledáte nápady a inspiraci pro vaše improvizace u plotny? I já k takovým nadšencům patřím. A rozhodně nezastírám, že je pořád čemu se učit, v čem se zdokonalovat, co zkoušet a vylepšovat.
Mám k tomu také svých pár oblíbených gastronomických idolů, u nichž se snažím, aby mně opravdu nic z jejich receptů, návodů, postřehů a rad neuteklo. Patří mezi ně i Dagmar Heřtová, advokátka střídavě žijící v Praze a anglickém Brightonu, ale též zapálená cestovatelka a z mého pohledu pak hlavně gastronomická publicistka a foodblogerka. Co jen originálních nápadů, skvostných receptů, zcela nových pohledů na běžné věci či zdánlivých maličkostí, které známé jídlo dokážou chuťově posunout o hodný kus výš, jsem díky téhle sympatické dámě už měl možnost poznat!
Nejnověji mě Dagmar Heřtová hodně zaujala receptem zcela prostým, rafinovaně jednoduchým, ale chuťově ne tak úplně běžným: citrónovými špagetami s mixem čerstvých bylinek, jejichž sezóna právě v uplynulých dnech už i u nás pod okny začala. Těstoviny v této úpravě mně tak trochu připomínají staré dobré spaghetti aglio olio e pepperoncino, které u nás doma zbožňujeme. A tak se tím spíš na našem stole brzy objevily i špagety citrónové, podle Dagmar Heřtové. Jedním slovem úžasné! Vhodnější recept pro využití hned několika čerstvých bylinek v jednom jídle hned tak nenajdete.
Citrónové špagety s bylinkami
- doba přípravy: asi 20 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 300 g špaget
- 3 citróny (z nich alespoň 1 bio)
- 4 lžíce olivového oleje
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce posekaných lístků majoránky
- 1 lžíce posekaných lístků tymiánu
- 1 lžíce posekaných lístků rozmarýnu
- 1 lžíce posekaných lístků šalvěje
- 1 lžíce posekané pažitky
- 4 lžíce nastrouhaného parmazánu
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Nejdřív si připravím čerstvé bylinky a další ingredience. Majoránku, tymián, rozmarýnu a šalvěj omyji, osuším, zbavím tužších stonků a nahrubo nasekám. Zvlášť posekám pažitku, připravím si i oloupané a nahrubo nasekané stroužky česneku a také nastrouhám parmazán. Z jednoho bio citrónu ostrouhám kůru, potom z něj i z ostatních citrónů vylisuji šťávu.
Špagety uvařím v hodně osolené vodě podle návodu.
Mezitím mírně rozpálím pánev, přidám 2 lžíce olivového oleje, nasekaný česnek a směs posekaných bylinek (kromě pažitky), snížím teplotu v pánvi a za stálého míchání bylinky s česnekem krátce restuji. Přileji asi polovinu citrónové šťávy a vše promíchám, a ještě velmi krátce prohřeji.
Pak do pánve přidám právě uvařené a scezené špagety, zbytek citrónové šťávy a také citrónovou kůru a další 2 lžíce olivového oleje. Vše dobře promíchám, aby se olej s citrónovou šťávou v pánvi vsáknul do špaget.
Na závěr přidám posekanou pažitku a trochu soli a čerstvě mletého pepře a ještě jednou promíchám. Špagety rozdělím na talíře a sypu strouhaným parmazánem.
Ještě něco k tomu:
- Při přípravě se snažte časově zkoordinovat dovaření špaget s dorestováním česneku a bylinek. Špagety a česnek s bylinkami by na sebe neměly „čekat“.
- S výběrem bylinek můžete zkusit experimentovat podle svých chutí i momentálních zásob. S úspěchem jsem vyzkoušel třeba i oregano, libeček a saturejku. V každém případě by ale bylinky měly být čerstvé, nikoli sušené.
- Pokud po ruce nemáte parmazán, nejlépe jej nahradí sýr grana padano.