Je to velmi rychlá a ne moc obvyklá alternativa ke kváskovému nebo drožďovému pečení chleba, dalamánků, rohlíků, housek… U těchto bulek, podobně jako u tradičního soda bread se totiž místo droždí nebo kvásku jako kypřidlo používá jedlá soda, respektive kypřící prášek do pečiva.
Jasně, kváskový chleba je top, včetně všech svých zdravotních benefitů, a proto je i u nás doma na stole nejčastěji. Ale jednou za čas sáhnout po podobném receptu, jako je ten dnešní na tvarohové bulky s cibulí, rozhodně nezaškodí. Ba naopak, i přes chuť a texturu, odlišnou od tradičního drožďového nebo kváskového pečiva, je to rozhodně vítané „slanopečivové“ zpestření 🙂
Není až tak důležité, odkud soda bread pochází: Některé prameny tvrdí, že ze Severní Ameriky, asi nejpopulárnější je ale soda bread v Irsku. Podstatný je princip „fungování“ receptu, založený na spojení sody a kysané mléčné složky těsta, kde se jako kypřidlo vytváří oxid uhličitý.
Recept na tvarohové bulky s cibulí je velmi vděčný. Nehledě na báječnou chuť a velké množství variant, které lze vytvořit, zabere příprava doslova jen pár minut. I s odpočinutím těsta a pečením se pak dostanete na pouhou půldruhou hodinu. Ten recept mám rád i proto, že často zužitkuji zbytky domácího tvarohu, které už volají po spotřebování 🙂
Tvarohové bulky s cibulí
- doba přípravy: asi 10 minut + celkem asi 40 minut odpočinutí těsta + asi 45 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 6 kusů
suroviny:
- 300 g hladké mouky
- 1 kypřící prášek do pečiva
- 1 lžička soli
- 250 g plnotučného tvarohu
- 1 vejce
- 50 g sádla
- 60 g sušené cibule
na potření a posypání:
- mléko
- dýňová semínka
postup:
Do mísy proseji hladkou mouku společně s kypřícím práškem do pečiva a solí. V druhé míse dobře promíchám plnotučný tvaroh s vejcem, s rozehřátým, ale jen velmi mírně vlahým sádlem a se sušenou cibulí. K této tvarohové směsi pak přisypu moučnou směs a nejdříve lžící, potom rukama zpracuji v nepříliš lepivé těsto, které nechám v chladnu asi půl hodiny odležet.
Odležené těsto rozdělím na šest stejně velkých dílů, které upravím do tvaru bulek. Bulky rozložím na plech, vyložený pečícím papírem a nechám ještě asi deset minut odpočinout. Mezitím rozehřeji troubu na 180 stupňů.
Bulky potřu mlékem, posypu semínky a do rozehřáté trouby je dám péct asi na 40 až 45 minut, do velmi světle zlatavé barvy. Zda jsou bulky upečeny, vyzkouším pomocí špejle.
Ještě něco k tomu:
- Těsto na bulky by mělo být takřka nelepivé, vláčné, mělo by se s ním dobře pracovat. Tvaroh proto používám buď dobře odkapaný domácí nebo kupovaný, balený ve staniolu (ten z vaničky bývá hodně řídký). Pokud jde těsto ve finále špatně zpracovat, protože je příliš tuhé (stává se to hlavně u domácího, hodně odstředěného tvarohu), přiliji do těsta trochu mléka nebo kefíru.
- Velmi dobré jsou tyto bulky i s tvarohem kozím.
- Pro vegetariánskou verzi lze místo sádla použít lehce rozehřáté máslo nebo olivový, případně rostlinný olej.
- Místo sušené cibule lze přidat na receptovém množství tuku předem dozlatova osmaženou čerstvou cibuli. Dobrá je v bulkách i orestovaná zelená naťová cibulka nebo pórek, ale i škvarky nebo anglická slanina. Dochutit těsto lze i trochou drceného nebo celého kmínu nebo bylinkami, ať už čerstvými nebo sušenými.
- Na posypání bulek před pečením používám i jiná semínka, ale také kmín, ovesné vločky nebo strouhaný sýr.