Tradice je tradice. Čím jsem starší, tím větší radost mně dělá tradice dodržovat. Zvlášť teď, když jsem přímo „u zdroje“: V posledních letech, kdy žijeme na vsi, máme totiž prakticky všechny tradiční lidové zvyky přímo na očích. A Velikonoc se to týká snad nejvíc. Na Zelený čtvrtek se proto i v naší vyzdobené vesnici začíná rachtat, ve vypulírované kapličce se přestává zvonit, pro děcka je připraveno hledání vajíček, v chalupách se chystá velikonoční pečení…
Chybět tak ani u nás pochopitelně nesmí mimo jiné velikonoční beránek, jehož pečení má prý tradici dlouhou tisíce let. Možná i proto koluje mezi lidmi receptů na beránka nepočítaně.
Dlouhá léta u nás býval velikoční beránek šlehačkový, který je hodně rozšířený a opravdu moc dobrý. Před pár lety jsme ale neodolali a k naší letité menší keramické jsme si v antiku koupili i velkou starožitnou kovovou formu na beránka, také dvoudílnou. Celý rok nám tahle forma zdobí v naší chalupě sednici, aby právě v těchto dnech nadešel její čas a já v ní upekl velikonočního beránka 🙂
Letos přišel na řadu recept, v němž je hodně vajec a také citronová šťáva i kůra, ale je úplně bez tuku. Vůbec to ovšem nevadí, těsto je i tak opravdu velmi dobré, zvlášť pokud je chuť a čas polepšit tohoto „netučného“ beránka čokoládou, nadrobno nasekanou do těsta a třeba ještě i čokoládovou polevou 🙂
Velikonoční citronový beránek
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 40 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
suroviny:
- 255 g polohrubé mouky
- 1 lžička kypřícího prášku do pečiva
- 190 g krupicového cukru
- 1 vanilinový cukr
- 7 vajec
- špetka soli
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 1 menší bio citron
na vymazání a vysypání formy:
- máslo
- hrubá mouka
k dokončení:
- čokoládová poleva nebo moučkový cukr
postup:
Obě poloviny formy na beránka důkladně vytřu rozpuštěným máslem a vysypu hrubou moukou. Troubu nechám rozehřát na 180 stupňů v programu horkovzduch.
Připravím si hrubou mouku, kterou společně s kypřícím práškem proseju. Do dvou větších mís rozdělím žloutky a bílky z 5 vajec. Zbývající 2 vejce přidám ke žloutkům, přisypu krupicový i vanilinový cukr.
Bílky se špetkou soli ušlehám ručním mixérem do pevného sněhu. Žloutky s 2 celými vejci a oběma cukry ušlehám do hladké hustší světlé pěny. Přidám špetku muškátového oříšku, ostrouhanou citronovou kůru i citronovou šťávu a prošlehám, nakonec přisypu mouku s kypřícím práškem a znovu dobře mixérem promíchám. Nakonec do těsta už jen kuchyňskou stěrkou zlehka zapracuju sníh a těstem naplním polovinu formy beránka, resp. její přední část s čumákem. Zaklopím druhou půlkou formy a beránka dám ležícího péct do předehřáté trouby asi na 40 minut.
Zda je beránek dostatečně upečený, vyzkouším pomocí špejle, při trochu odklopené horní půlce formy.
Asi čtvrt hodiny nechám beránka chladnout jen s odklopeným horním dílem formy, pak jej opatrně vyklepnu ze spodní poloviny formy a ležícího nechám vychladnout na kuchyňské mřížce.
Vychladlého beránka zdobím čokoládovou polevou, v dietnější verzi jen sypu moučkovým cukrem.
Ještě něco k tomu:
- Do těsta lze nadrobno nasekat a zamíchat asi 100 gramů hořké čokolády.
- Uvedené množství těsta je určeno pro dvoudílnou formu o celkovém obsahu 2 litry, resp. do její spodní poloviny formy o obsahu 1 litr. Horní polovinu formy těsto vyplní tím, jak během pečení nabyde. Do jiných forem s odlišnou velikostí je třeba adekvátně ubrat nebo přidat všechny suroviny. Pro přesný poměr stačí napřed formu naplnit vodou a zjistit její obsah a tedy i poměr surovin oproti původnímu receptu.
- Obě poloviny formy vytřu rozpuštěným máslem pomocí štětečku a vysypu moukou opravdu pečlivě, aby beránek šel snadno vyklopit.
- Formu s těstem dávám péct pro jistotu položenou na plechu, vyloženém pečícím papírem. Někdy se totiž stane, že trocha těsta se z formy dostane ven a zbytečně by zašpinila troubu a spálila se v ní.
- Při vyklápění beránka z formy nejdřív pomocí krátkého ostrého nože opatrně uvolním případné zbytky těsta, které se z formy dostaly ven.
- Místo polohrubé mouky se dá použít i mouka hladká, těsto beránka bude jemnější, ovšem ne tak pevné a tím pádem náchylnější na poškození při vyklápění.
Receptů na čokoládovou polevu je bezpočet, každý má osvědčenou tu svoji. Já často mimo jiné právě na velikonočního beránka používám polevu následující.
Čokoládová poleva
- doba přípravy: asi 15 minut
- obtížnost: snadné
suroviny:
- 100 g kvalitní hořké čokolády
- 1 lžíce másla
- 50 g smetany ke šlehání
postup:
Čokoládu nalámu do menšího kastrůlku, který vložím do kastrůlku o trochu většího, naplněného vodou. Vodu přivedu skoro až k varu, plotýnku vypnu a za velmi častého míchání nechám čokoládu rozpustit. Pak do ní dobře zamíchám nejdřív máslo a potom smetanu ke šlehání.
Trochu zchladlou, ale ještě tekutou polevou přelévám úplně vychladlého beránka, položeného na kuchyňské mřížce, případně jiné pečivo. Polevu pak nechám dobře zaschnout.
Ještě něco k tomu:
- Tato poleva není ani po dosatečném zaschnutí úplně tuhá. Právě proto se hodí na velikonočního beránka, který na sobě má hodně záhybů a nerovností.