Také sice maso jíte, ale aspoň občas zatoužíte po něčem bezmasém? Po něčem odlehčeném? Po něčem „zdravějším“? Cítíte, že vaše tělo maso teď prostě nechce? Že na maso chuť momentálně nemáte?
Já to tak mám, a to docela často. Dokonce bych řekl, že s přibývajícími lety to přichází stále častěji. Vlastně ne, brzy po třicítce jsem prošel asi dvouletým obdobím, kdy jsem takzvané červené maso nejedl vůbec, později jsem se ale k jeho občasné konzumaci vrátil. Není to tak dávno, co mě tak trochu překvapil Zdeněk Pohlreich, který prý s věkem po masu už zdaleka tak netouží, jako dřív. Ať je to u vás jak chce, možná vás inspiruje dnešní recept, který bez masa je.
Jáhly – tedy vyloupané proso – patřívaly do kuchyně mojí babičky, dělávala je docela často, jak už jsem ostatně tady ne tak dávno vzpomínal (v souvislosti s recepty na přílohové dušené jáhly a na jáhly hráškové). Tentokrát jáhly hrají prim, na talíři budou hlavní surovinou, v ne tak běžné kombinaci s listovým špenátem a červenou cibulí, okořeněné štědrou dávkou kurkumy a zasypané sýrem s modrou plísní. Jsou to tedy vlastně jáhly po asijsku, kurkuma se totiž hojně využívá hlavně v indické a v dalších asijských kuchyních, špenát má svůj původ prý v Persii. Věřím, že stejně jako já si u tohoto jídla na maso vlastně ani nevzpomenete 🙂
Jáhly s červenou cibulí, špenátem a sýrem
- doba přípravy: celkem asi 30 minut + asi 10 minut vaření jahel
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 až 6
suroviny:
- 300 g jahel
- 600 ml zeleninového vývaru
- 500 g zmrazeného listového špenátu
- 4 větší červené cibule
- 1 větší palice česneku
- 2 lžíce přepuštěného másla
- 4 lžičky mleté kurkumy
- 2 lžíce olivového oleje
- mletý černý pepř
- sůl
k podávání:
- 1 lžíce olivového oleje
- 200 g sýra s modrou plísní
- 1 zelená naťová cibulka
postup:
Předem nechám zpola rozmrazit listový špenát.
Jáhly třikrát střídavě propláchnu vařící a studenou vodou. Ve větším rendlíku okapané jáhly krátce orestuji na olivovém oleji, zaliji je zeleninovým vývarem, trochu osolím a opepřím. Přivedu je k varu a vařím velmi zvolna bez poklice asi 10 minut, dokud se voda zcela nevyvaří a nevstřebá do jahel. Pak jáhly nechám pod poklicí v teple dojít.
Červenou cibuli oloupu a podélně nakrájím na hrubé měsíčky, stroužky česneku oloupu a nahrubo nasekám. Připravím si i sýr, který nahrubo nastrouhám. Omytou a očistěnou zelenou naťovou cibulku nakrájím na tenká kolečka.
V hlubší pánvi nebo ve woku na přepuštěném másle za občasného míchání trochu orestuji nakrájenou červenou cibuli. Přihodím nasekaný česnek, který nechám za častějšího míchání po dobu asi dvou minut zpěnit, pak přidám kurkumu, tu jen velmi krátce zarestuji. Vsypu povolený listový špenát, zastříknu trochou vody, osolím, opepřím a asi dvě minuty za častého míchání podusím.
Nakonec vmíchám uvařené jáhly, v případě potřeby směs dosolím a dopepřím. Rozdělím na talíře, velmi lehce pokapu olivovým olejem a posypu nastrouhaným sýrem s modrou plísní a nakrájenou zelenou naťovou cibulkou.
Ještě něco k tomu:
- Uvařené jáhly nechávám pod poklicí dojít přikryté v peřinách, podobně jako to dělám s rýží, ale třeba i s pohankou. Je to ten nejlepší způsob, který znám 🙂
- Místo zmrazeného listového špenátu můžete použít pochopitelně i špenát čerstvý. Špenátový protlak je ale zcela nevhodný. Vyzkoušet místo špenátu můžete i listy jiné zeleniny, třeba kadeřávku, magoldu nebo hlávkové kapusty, dobrý je i drobně porájený pórek. Jen dobu přípravy musíte přizpůsobit tak, aby použitá zelenina byla dostatečně měkká.
- Další variantu tohoto jídla získáte, když místo části jahel přidáte pokrájené tofu nebo třeba hrst uvařených luštěnin. Zaměnit můžete i sýr.