Před pár dny nám domů dorazil z e-shopu zbrusu nový lívanečník. Ten starý už měl poškrábaný teflon a navíc byl znatelně zkřivený. Prostě dědeček, který po mnoha letech dosloužil.
A tak samozřejmě: Nový lívanečník jsem musel co nejdřív vyzkoušet 🙂 A protože víkend byl na dveřmi, volba nepadla ani na sázená vejce, ani na bramboráčky, ale na staré dobré kynuté lívance. Ostatně už hodně dlouho jsme je neměli a právě lívance jsou – zvlášť když v mrazáku čekají borůvky – báječnou nedělní snídaní 🙂
Ano, čerstvě smažené lívance naši chalupu poránu tuze rozvoněly, přesně tak, jako když je dělávala moje babička. I ty naše byly ještě před obalením ve skořicovém cukru potřené rozpuštěným máslem s rumem a nechyběla na nich ani šlehačka 🙂
Kynuté lívance
- doba přípravy: celkem asi 20 minut + asi 40 minut kynutí
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 2
suroviny:
- 125 g mléka
- 8 g čerstvého droždí
- 20 g krupicového cukru
- 1 vejce
- 100 g polohrubé mouky
- špetka mletého muškátového květu
- špetka soli
na smažení:
- ghí
k podávání:
- máslo
- rum
- moučkový cukr
- krupicový cukr
- mletá skořice
- smetana ke šlehání, ochucený tvaroh, zakysaná smetana, jogurt, vanilková zmrzlina
- ovoce, povidla, zavařenina, javorový sirup, karamelová omáčka
postup:
Do užší a vyšší nádoby naleju mírně vlahé mléko, do něj rozdrobím droždí a přisypu cukr, ruční metličkou dobře prošehám. Přidám vejce, znovu velmi dobře prošlehám, nakonec vsypu mouku, promíchanou se špetkou mletého muškátového květu a soli. Opět důkladně promíchám.
Těsto zakryju utěrkou a nechám při pokojové teplotě kynout asi 40 minut. Během, ale ani po vykynutí už těsto nemíchám, aby nespadlo.
Na dobře rozehřátý lívanečník dám trochu ghí, počkám, až se rozehřeje a pak do lívanečníku naleju první část těsta. Lívance opékám zvolna po obou stranách do sytě zlatavé barvy, trvá to celkem asi 3 až 4 minuty. Pokud lívance během pečení vsáknou všechen tuk, trochu ghí hned přidám, jinak by se připálily.
Ještě teplé lívance potřu trochou rozehřátého másla, smíchaného s rumem a obalím ve směsi moučkového a krupicového cukru a skořice.
Lívance podávám ještě teplé, se šlehačkou, s ochuceným tvarohem, zakysanou smetanou, jogurtem nebo vanilkovou zmrzlinou a také s ovocem, domácí zavařeninou, javorovým sirupem nebo karamelovou omáčkou.
Ještě něco k tomu:
- Před přípravou těsta je třeba všechny suroviny z lednice vyndat s předstihem tak, aby měly pokojovou teplotu.
- Do těsta je dobrá i trocha čerstvě ostrouhané kůry z bio citronu, případně drobněji nasekaná kandovaná kůra.
- Místo ghí, resp. přepuštěného másla je na smažení možné použít i běžné máslo, je však třeba dát pozor, aby se nepřepalovalo.