Krom vegetariánů a veganů neznám snad nikoho, kdo by neměl rád dobré utopence. 🙂 To slovo dobré si ale v tomto případě zaslouží zvlášť zdůraznit. Utopence totiž dokáže spousta věcí pokazit: počínaje nepříliš kvalitními špekáčky, přes hodně kyselý, moc ostrý nálev, až po špatně dávkované koření nebo moc či málo ostrou cibuli.
Kde se utopenci vůbec vzali? Na internetu lze natrefit hned několik legend, třeba na tu o hospodském Šamánkovi od Berouna, který utopence prý jako první začal dělat a který se nakonec nešťastnou náhodou utopil, nebo o jistém Eduardu Svrhlíkovi a jeho nakládání buřtů s cibulí do kyselého vína. Ať je to jak chce, utopenci jsou v naší kotlině určitě doma, třeba v českých hospodách patří bez nadsázky k povinné „výbavě“, bez nich by snad ani hospoda nebyla hospodou.
Receptů na ty opravdu nejlepší utopence existuje možná i proto nepočítaně. U tak „jednoduchého jídla“ je to asi paradox, ale já sám jsem ten z mého pohledu opravdu ideální rozpis a poměr všech ingrediencí i samotného postupu při výrobě těch „top“ utopenců hledal hodně, hodně dlouho a vyzkoušel přitom desítky nejrůznějších variant. Pořád to zkrátka nebylo ono… Po řadě let experimentování jsem nakonec došel k té níže uvedené, která mně osobně chutná nejvíc. Schválně, vyzkoušejte a porovnávejte. 🙂
A ještě něco ne nepodstatného: Pokud u všech receptů, k nimž potřebujete špekáčky, nebo vlastně jakoukoli uzeninu platí, že byste měli zajít k opravdu dobrému a vyzkoušenému řezníkovi, pak v případě špekáčků na utopence to platí dvojnásob. To vždycky mějte na paměti. 🙂
Nejlepší utopenci
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 2 týdny uležení
- obtížnost: velmi snadné
- 6 kusů
suroviny:
- 6 špekáčků
- 2 středně velké kyselé okurky
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- 3 středně velké cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 menší kapie
- 750 ml vody
- 500 ml lihového octa
- 30 g soli
- 5 lžic cukru
- 8 bobkových listů
- 10 kuliček nového koření
- půl lžičky hořčičných semínek
- 20 kuliček černého pepře
- 2 špetky mletého černého pepře
- 2 chilli papričky
postup:
Špekáčky oloupu, podélně rozkrojím asi do dvou třetin, tak aby obě poloviny ještě dobře držely pohromadě. Vnitřek špekáčků lehce pomažu plnotučnou hořčicí a do každého zasunu silnější plátek kyselé okurky.
Oloupu a na ne úplně tenká kolečka nakrájím cibuli, oloupu a na plátky nakrájím stroužek česneku, očistím a na kolečka nakrájím kapii.
V kastrole přivedu k varu vodu s octem, solí, cukrem a veškerým kořením – tedy bobkovým listem, novým kořením, celým i mletým pepřem a hořčičným semínkem. Když se směs vaří, přihodím kolečka cibule, plátky česneku, kolečka kapie a také chilli papričky, vše nechám ještě minutu povařit. Nálev nechám vychladnout asi na 50 stupňů.
Mezitím do sklenice naskládám připravené špekáčky střídavě s plátky cibule, česneku, kapií a koření včetně chilli papriček, vybraných ze svařeného nálevu. Ten nakonec po jeho částečném zchladnutí na utopence naliju a sklenici dobře uzavřu.
Naložené utopence nechám úplně zchladnout a uložím do chladna, kde je nechám asi dva týdny odležet.
Ještě něco k tomu:
- Nálev rozhodně na špekáčky nelijte vařící, vytekla by vám z nich nemalá část tuku.
- Pokud nemáte celé chilli papričky, použijte špetku mletých nebo špetku pálivé papriky. Méně pálivý nálev také získáte, když místo chilli papriček použijete feferonky.
- Celý pevný obsah sklenice musí být v nálevu potopený. Pokud nenaplní celou sklenici, upevněte ho v ní dvěma nebo třemi špejlemi, které zkrátíte na vnitřní průměr sklenice a zasunete je do ní.
- Doporučenou dobu uležení utopenců rozhodně nezkracujte, i v ní tkví jedna z podstatných podmínek úspěchu! 🙂
Vypadá to s tou okurkou i hořčicí moc dobře, navíc nám doma taky nesedí superkyselé láky. Jen jestli na ně manžel vydrží tak dlouho čekat:-)