Vlastní cukety máme už také my. Letos jsme je poprvé vysadili na naší nové zahrádce před domem. Čím víc se začíná ukazovat, že jejich úroda bude štědrá, tím častěji doma slýchávám povzdechnutí, co že prý s tolika cuketami budeme dělat… 🙂
Přiznávám, podobné řeči mě už začínají lehce štvát, protože jako správný „zeleninomilec“ se z naší první úrody cuket opravdu moc těším! A receptů a nápadů na to, co s nimi, mám po ruce mraky 🙂 Nehledě na pojistku v podobě známé cuketové kuchařky herečky Jany Štěpánkové mám ve svojí zásobárně receptů těch s cuketou opravdu víc než dost – od polévek přes cukety pečené i zapékané, smažené, dušené i vařené, plněné i ve směsi s další zeleninou, ve sladké úpravě i v salátech, až po cukety nakládané. Ostatně i tady na blogu jsou recepty z cukety zastoupeny už docela vydatně a pestře 🙂
A protože mám moc rád brynzové halušky, nejnověji sem, právě v době začnající cuketové sezóny přidávám recept na halušky cuketové. Typicky letní jídlo, které je moc dobré nejen s brynzou a osmaženou slaninou, ale také třeba zasypané sýrem nebo jako příloha s kouskem uzeného 🙂
Cuketové halušky
- doba přípravy: celkem asi 30 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
na halušky:
- 2 menší cukety (dohromady asi 600 g)
- 2 vejce
- 400 g polohrubé mouky
- 5 lžic bramborového škrobu
- 4 lžíce sušeného tymiánu
- 2 lžičky mletého sušeného česneku
- mletý černý pepř
- sůl
k podávání:
- 300 g brynzy
- asi 200 g anglické slaniny
- 1 velká cibule
- pažitka
postup:
Cukety zbavím tuhých konců, omyji je, osuším a najemno i se slupkou nastrouhám, dobře osolím, promíchám a nechám asi 10 minut odležet. Mezitím si připravím slaninu, jejíž kostičky vyškvařím v malém kastrůlku, na nich pak dosklovata, také za občasného míchání orestuji oloupanou a najemno nakrájenou cibuli.
Vodu, kterou cukety pustí, z nich v cedníku sliji a vymačkám. K rozstrouhaným a vymačkaným cuketám přidám vejce, které s nimi promíchám, přisypu polohrubou mouku, dobře smíchanou s bramborovým škrobem, přidám také sušený tymián, sušený mletý česnek a mletý černý pepř, v případě potřeby dosolím. Nechám asi 10 minut odležet. Těsto by mělo být polotuhé, podobně jako na tradiční brynzové halušky (pokud je příliš tuhé, vmíchám do něj pár lžic mléka).
Ve velkém hrnci přivedu k varu vodu, poměrně dost ji osolím a přes haluškovač (takové to speciální síto s velikými oky) těsto rychle propasíruju do vařící vody. Vařím 4 až 6 minut.
Uvařené halušky dobře scedím, v cedníku trochu propláchnu horkou vodou. Překlopím je do mísy a promíchám s brynzou. Na talířích sypu osmaženou slaninou s cibulí a posekanou pažitkou.
Ještě něco k tomu:
- Hrnec na vaření halušek používám velký, vodu do něj ale dávám jen zhruba do poloviny, halušky při vaření totiž rády utíkají.
- Když by brynza byla příliš suchá a drobivá, rozmíchám ji s jednou nebo nejvýše dvěma lžícemi mléka.
- Místo sušeného tymiánu občas do cuketového těsta přidám jiné sušené bylinky, třeba provensálskou směs, sušenou petrželku nebo libeček.
- Cuketové halušky někdy podávám namísto brynzy s osmaženým tofu, rozdrobeným balkánským sýrem či fetou, orestovanými vlašskými ořechy nebo třeba s míchanými vejci, sluší jim také na talíři zasypání štědrou dávkou čerstvých posekaných bylinek. Dobré jsou i jako příloha, třeba k uzenému masu.