Lilek neboli baklažán u nás stále ještě úplně nezdomácněl. Bohužel. Alespoň já jsem o tom přesvědčen. K tomuto názoru mě vede hlavně to, jak stále málo je lilek v supermarketech a tržnicích vidět v nákupních košících. Proč jen je velká část z nás v kuchyni i nad talířem stále tak konzervativní…
Přitom z lilku se dá vytvořit tolik báječných a většinou docela jednoduchých a docela rychle hotových jídel. Od marinování, kdy právě lilek se stává největší lahůdkou nejrůznějších báječných salátů, přes smažení, gratinování, skvělé pomazánky a polévky, z nichž jednu dnes nabízím, až třeba po využití lilku do nesmírně jedlých zeleninových příloh. Dokonce i šťáva, vylisovaná z lilku, je zdraví prospěšná.
Lilek má jemnou, ale přitom docela charakteristickou kořeněnou chuť, strukturu připomínající houby, dobře absorbuje další chutě, ale i tuk. Velmi oblíbený je ve vegetariánských a veganských jídlech. Pokud jste se s lilkem ani vy ještě dostatečně neskamarádili, určitě neváhejte to co nejdříve napravit. Uvidíte, že si lilek také brzy oblíbíte a budete s ním vařit docela pravidelně. A já slibuju, že k lilku se tady budu často vracet.
Lilková polévka s rajčaty a bazalkou
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 20 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 2 středně velké lilky
- 4 středně velká rajčata
- 1 větší cibule
- 6 stroužků česneku
- 4 lžíce olivového oleje
- 1000 ml zeleninového vývaru
- 2 bobkové listy
- 1 lžička sušené bazalky
- 1 lžíce másla
- mletý černý pepř
- sůl
k podávání:
- čerstvá bazalka
- parmazán
postup:
Z omytých lilků odříznu zelené stopky a i se slupkou je nakrájím na menší kostky. Oloupanou cibuli i oloupané stroužky česneku nahrubo nasekám. Ve větším hrnci na olivovém oleji za občasného míchání restuji nejdříve cibuli, po zhruba 10 minutách přihodím nakrájené lilky i česnek a krátce, během asi 3 minut za stálého míchání je osmahnu. Potom přihodím nahrubo nasekaná rajčata, sušenou bazalku, bobkové listy, mletý černý pepř a sůl a vše zaliju zeleninovým vývarem.
Polévku vařím na mírném plameni asi 20 minut. Pak z polévky odstraním bobkové listy a tyčovým mixérem ji dobře rozmixuju, zjemním ji lžící másla a v případě potřeby ještě dosolím a dopepřím.
Na talířích doplním čerstvou bazalkou a na hoblinky nastrouhaným parmazánem.
Ještě něco k tomu:
- Rajčata můžete ještě před přidáním do polévky na chvíli ponořit do horké vody a zbavit slupky. Já to ale u této polévky nedělám, případné nepatrné zbytky slupky v rozmixované polévce mně nevadí. Stejně tak neloupu ani lilky.
- Bobkový list z polévky před mixováním rozhodně vyjměte, i po důkladném mixování by vám jeho ostré kousky mohly v polévce zůstat.
- Máte-li rádi krutóny, i tuto polévku jimi můžete doplnit – ať už z bílého pečiva nebo těmi z kostek staršího usušeného a osmaženého chleba.
- Nemáte-li parmazán, k této polévce dobře sedne třeba italský sýr Grana Padano nebo také čedar.