Před nedávnem jsme od sousedů dostali pořádný kus jehněčího. Chovají už několik let několik beranů v ohradě na kraji vesnice. Když jdeme okolo s našimi psy, berani přijdou k plotu a jsou vždycky hrozně zvědaví 🙂 Teď jsem ale byl zvědavý já, co přesně se nakonec rozhodnu z darovaného jehněčího masa vykouzlit.
Přestože příprava jehněčího není v české kuchyni příliš obvyklá, nápadů mně prošlo hlavou docela dost: Co udělat nějaký guláš, ragú? Nebo maso upéct na česneku, na rozmarýnu? Udusit na pivu nebo víně?
Nakonec jsem se ale rozhodl inspirovat se orientální kuchyní, a tak jehněčí putovalo do mlýnku. Kofty, koule z mletého masa jsou známé v Indii, Pákistánu, ale třeba i v Řecku. Nemusejí mít jen tvar koulí, ale i šišek, napíchnutých na špejlích nebo placiček.
Ano, k jehněčímu se nabízelo přihodit i kus vepřového, ale protože jsme doma měli jen hovězí, skončilo semleté také to. A aby přece jen trochu „dietnější“, byť výrazně okořeněné grilované placičky z netučné směsi jehněčího a hovězího nepůsobily přece jen trochu sušším dojmem, jako přílohu jsem k nim zvolil poctivé „české“ šťouchané brambory, které ještě doplnila studená česneková omáčka. Výsledek myslím stál za to 🙂
Jehněčí kofty
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 12 hodin odležení masa + asi 15 minut grilování
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 8
suroviny:
- 500 g jehněčího masa (bez kosti)
- 500 g hovězího masa (bez kosti)
- 1 vejce
- 1 lžička bramborového škrobu
- 3 středně velké červené cibule
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce sušené petrželové nati
- 2 lžičky sušeného tymiánu
- 1 lžička mletého římského kmínu
- 1 lžička sušeného mletého zázvoru
- půl lžičky mletého koriandru
- půl lžičky mleté sušené citronové kůry
- 1 lžička mleté sladké papriky
- 2 špetky mletých chilli papriček
- půl lžičky mletého černého pepře
- sůl
na potření před pečením:
- rostlinný olej
postup:
Jehněčí maso částečně zbavím přebytečného tuku, společně s hovězím omyji, osuším a nakrájené na kostky na středně hrubo umelu.
Na troše oleje nechám zesklovatět oloupanou a jemně nakrájenou červenou cibuli, kterou pak nechám zchladnout.
Ve větší míse přidám k umletému masu bramborový škrob, petrželovou nať, tymián a všechno další pomleté koření, tedy římský kmín, zázvor, koriandr, sušenou citronovou kůru, sladkou papriku, chilli papričky a černý pepř. Přidám i sůl a rukama vše velmi dobře promíchám. Nakonec přidám vejce a zchladlou orestovanou červenou cibuli, znovu dobře promíchám, v případě potřeby ještě dosolím. Ochucené mleté maso zabalím do fólie a uložím aspoň na půlden do lednice.
Před samotnou přípravou nechá troubu rozehřát na 200 stupňů v programu gril. Z odleženého masa tvaruji menší placičky, které uložím na pečícím papírem vyložený plech. Placičky z obou stran lehce potřu rostlinným olejem. Griluji je 10 až 15 minut, podle velikosti, zhruba v polovině času je otočím.
Jako přílohu můžete zvolit různě upravené brambory a přidat nějakou studenou omáčku nebo dip, případně kofty podávat jen tak s chlebem a hořčicí.
Ještě něco k tomu:
- Na tento recept je nejlepší použít skopovou šrůtku, krk nebo bok. Hovězí maso je nejlepší přední.
- Kofty mohou mít i tvar protáhlých šišek, napíchnutých na špejli, ale i koulí. Záleží jen na vás. V sezóně si kofty ugrilujte na venkovním grilu.
- Velmi variabilní je u toho receptu koření, se kterým můžete experimentovat podle své chuti a toho, jak hodně do „orientálna“ chcete maso ochutit. Zkusit můžete přidat mletou skořici nebo nové koření, kari nebo špetku mletého hřebíčku. V sezóně použijte samozřejmě čerstvou petrželku i tymián, vyzkoušet můžete třeba i nasekané lístky čerstvé máty, čerstvé mohou být i lístky koriandru. Sušenou citronovou kůru samozřejmě můžete vyměnit za čerstvě ostrouhanou z dobře omytého bio citronu.