Dobře si vzpomínám, jak mě před lety fascinovala cuketová kuchařka herečky Jany Štěpánkové. Žasnul jsem nad tím, kolik a jakých jídel z cukety dokázala vytvořit… Cuketa totiž pro mne jako pro městského tvora dlouho přece jen měla nádech něčeho ne zcela obvyklého. Na pultech obchodů se začala po sametové revoluci objevovat jen velmi zvolna, a pokud člověk neměl vlastní zahrádku, s cuketou se zkrátka moc často nepotkával.
Teď už jsem na tom i já jinak. Cuketa nám na venkově roste jako z vody i v proutěných, hlínou naplněných košících, desítkami cuket nás navíc naprosto spolehlivě a trvale zásobuje i sousedka.
Recept na lehký cuketový krém s česnekovými knedlíčky se v naší kuchyni zrodil velmi spontánně a okamžitě si také získal oblibu – jak z pohledu kuchaře, to pro svoji rychlost a snadnost, tak i z pohledu strávníků, to hlavně pro svoji dokonalou chuť. 🙂
Lehký cuketový krém s česnekovými knedlíčky
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 15 minut var polévky + asi 10 minut var knedlíčků
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 1 střední cuketa
- 1 menší brambora
- 1 menší cibule
- 4 stroužky česneku
- 1200 ml drůbežího vývaru
- sůl
- mletý černý pepř
- 1 lžíce másla
- lístky čerstvé bazalky k podávání
na česnekové knedlíčky:
- 4 lžíce strouhanky
- 3 lžíce másla
- 1 vejce
- 8 stroužků česneku
- půl lžičky mletého kmínu
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Do drůbežího vývaru rozkrájím na středně velké kostky omytou cuketu a oloupanou bramboru, přihodím nahrubo nakrájenou oloupanou cibuli a oloupané, nahrubo nasekané stroužky česneku. Osolím, opepřím a přivedu k varu, vařím zhruba 15 minut.
Pak nechám mírně zchladnout a tyčovým mixérem rozmixuji dohladka, podle potřeby dosolím a dopepřím a přihřeju. Nakonec v polévce nechám rozpustit lžíci másla, v talířích sypu nahrubo posekanou bazalkou.
česnekové knedlíčky:
Ze změklého másla, strouhanky, vejce, oloupaných a prolisovaných stroužků česneku, mletého kmínu a černého pepře a soli vytvořím kompaktní hmotu. Pokud je příliš mazlavá, přidám ještě trochu strouhanky, pokud je naopak hodně tuhá a drobí se, přidám pár kapek mléka.
Mokrýma rukama tvaruji menší knedlíčky (velikosti asi angreštu). Do většího hrnce napustím vodu, přivedu ji k varu, hodně ji osolím a vhodím do ní knedlíčky, které vařím asi 10 minut. Poté je vyndám, vložím do talířů a přelévám horkou polévkou.
Ještě něco k tomu:
- Pokud vám uvařené knedlíčky už vystydly, nechte je chvíli prohřát v hrnci s horkou polévkou ještě před tím, než ji budete podávat.
- Knedlíčků můžete udělat víc a ty, co vám zbydou, uschovat do zásoby na příště. Velmi dobře se zmrazují.
- Místo knedlíčků můžete tuto polévku podávat s chlebovými krutony.