Jíst bych je mohl klidně i třikrát denně. Třeba polévka k večeři naprosto splňuje moji představu lehkého (pokud to ovšem není zrovna gulášovka!) a přitom dostatečně sytivého a teplého jídla. Při vaření polévek mě baví nejrůznější kombinace, improvizace podle momentálních chutí i aktuálního obsahu ledničky a spíže, ale i to, že polévka podle téhož receptu skoro nikdy nechutná úplně stejně.
Krém z kořene petržele je náramně jednoduchou a rychlou polévkou a přitom nečekaně lahodnou, jemnou a současně výrazně zemitou, a k tomu ještě hodně zdravou. Určitě vyzkoušejte! 🙂
Petrželový krém s čedarem a topinkou
- doba přípravy: asi 15 minut + 15 minut vaření
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 3 větší kořene petržele
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 malá snítka libečku
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 litr zeleninového vývaru
- 200 ml smetany na vaření
- sůl
- mletý pepř
- 100 g čedaru
- 1 lžíce sekané hladkolisté petrželky na ozdobu
na topinky:
- 4 krajíce chleba
- 1-2 stroužky česneku
- 1 lžíce olivového oleje
postup:
Na olivovém oleji zpěním oloupanou a nahrubo nakrájenou cibuli, přidám očištěnou a na tenčí špalíky pokrájenou petržel a hrubě posekaný česnek a krátce orestuji. Zaliju zeleninovým vývarem, přidám posekaný libeček, osolím, opepřím a vařím asi 15 minut. Dám chvíli zchladit, ponorným mixérem důkladně rozmixuji. Přiliju smetanu, promíchám a dám přihřát, ale již nevařím. V talíři sypu nahrubo strouhaným čedarem a sekanou petrželkou. Jako lehkou večeři podávám s topinkou opečenou nasucho, jemně potřenou stroužkem česneku a pokapanou olivovým olejem.
Ještě něco k tomu:
- Zajímavou variantu této polévky vytvoříte, když místo části vývaru přidáte deci bílého vína.
- Část petržele můžete před mixováním vyjmout a pak ji do již hotové polévky vložit zpět, nakrájenou na tenčí kolečka.
- Místo kořene petržele můžete použít pastinák (s petrželí jej mnozí poměrně často zaměňují), polévka ale pak bude mít jemnější a sladší chuť.