Recept koláče, na který jsem před časem narazil na bezedném internetu, mě zaujal hlavně svými dvěma náplněmi a taky tím, že těsto je linecké. To máme u nás doma totiž hodně rádi. Recept jsem si trochu upravil, mimo jiné vyměnil rostlinný tuk za staré dobré poctivé máslo a také jsem chuť tvarohu zkombinoval namísto marmelády se švestkovými povidly, naředěnými trochou slivovice a citronové šťávy. Výsledek? Křehký, úžasně jedlý koláč, který oceníte hlavně mimo ovocnou sezónu a po kterém se okamžitě zapráší. Doporučuji ale vydržet, nejlépe ale chutná až druhý den.
Mřížkový linecký tvarohovo povidlový koláč
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 2 hodiny odležení těsta a chladnutí pudinku + asi 30 minut pečení
- obtížnost: středně obtížné
suroviny:
na těsto:
- 500 g hladké mouky
- 250 g másla
- 105 g krupicového cukru
- 1 vanilinový cukr
- 1 vejce
- polovina kypřícího prášku do pečiva
- 1 lžička sušené citronové kůry
- 2 lžíce mléka
- 1 lžíce rumu
- špetka soli
na tvarohovou náplň:
- 250 g měkkého tvarohu
- 1 vanilkový pudink
- 400 ml mléka
- 1 vanilinový cukr
- 3 lžíce krupicového cukru
na povidlovou náplň:
- 400 g švestkových povidel
- šťáva z poloviny citronu
- 3 lžíce slivovice
na vymazání a vysypání plechu:
- máslo
- hrubá mouka
k podávání:
- moučkový cukr
postup:
Hladkou mouku proseji do hlubší mísy a promíchám s kypřícím práškem do pečiva, sušenou citronovou kůrou a špetkou soli. Přidám změklé máslo, které dlouhým nožem v mouce rozsekám na co možná nejjemnější drobenku, asi v polovině přidám vejce. Do hotové drobenky přidám krupicový i vanilinový cukr, mléko a rum a znovu nožem vše dobře promíchám. Nakonec těsto krátce prohnětu rukama, zabalím do fólie a dám do lednice odležet asi na dvě hodiny.
Z mléka, pudinkového prášku, krupicového a vanilkového cukru uvařím hustší pudink, který nechám vychladnout. Pak jej rozšlehám do hladka s tvarohem.
Na povidlovou náplň dohladka smíchám povidla s citronovou šťávou a slivovicí.
Středně velký plech vymažu máslem a vysypu hrubou moukou.
Z těsta, odleženého v lednici odkrojím menší polovinu, kterou krátce v rukách krátce prohnětu tak, aby se těsto trochu ohřálo a nedrobilo. Na vál položím potravinovou fólii ve velikosti alespoň plechu, na fólii dám těsto a na těsto pak další, stejně velkou fólii. Těsto mezi fóliemi válečkem postupně rozválím do velikosti plechu. Pomocí fólie, případně válečku plát těsta přenesu do vymazaného a vysypaného plechu, těsto urovnám, vytvořím nízké okraje a případné zbytky těsta po stranách odříznu.
Na takto připravený plát těsta rovnoměrně rozetřu tvarohovou náplň.
Ze zbylého těsta, z něhož si odkrojím a odložím stranou malou část na mřížky koláče. Připravím stejným způsobem druhý plát těsta a přenesu jej do pekáče na tvarohovou náplň, případné přečnívající okraje opět odříznu. Druhý plát těsta rovnoměrně potřu připravenou povidlovou náplní.
Zbytek těsta opět mezi fóliemi rozválím a rozkrájím na užší pruhy a vytvořím z nich na koláči mřížky.
Koláč peču v troubě, rozpálené na 180 stupňů asi 25 až 30 minut, dokud těsto nezačne růžovět a okraje se oddělovat od plechu. Špejli, zapíchnutou do hotového koláče, musím vyndat bez jakýchkoli zbytků těsta.
Koláč nechám zcela vychladnout. Podávám jemně sypaný moučkovým cukrem.
Ještě něco k tomu:
- Uvedené množství těsta a náplní vystačí na plech, velký zhruba 30 x 40 cm. S těstem se pracuje velmi dobře, jen nesmí být moc přechlazené, ale ani zahřáté. Při vyvalování těsta postupujte od středu ke krajům a snažte se vytvořit obdélník ve velikosti použitého plechu.
- Pudink do tvarohové náplně by měl být hustší, proto jej vařím z trochu menšího množství mléka, než je uvedeno v návodu na přípravu pudinku. Jinou, než vanilkovou příchuť pudinku raději nezkoušejte.
- Tvaroh použijte jemný, nehrudkovaný, dobře odstředěný, nejlépe ten ze staniolu. Místo povidel můžete jako druhou náplň vyzkoušet pikantnější marmeládu.