Je právě sezóna mého oblíbeného medvědího česneku, a tak se toho v kuchyni snažím využít, co jen to jde 🙂 Pravda, u nás na jihu Čech tahle úžasná léčivá bylinka k mé velké lítosti neroste, ale zásluhou obětavých přátel (velké díky, Radko!) máme o štědré dodávky onoho zeleného zázraku postaráno 🙂
Touto dobou tak dost často dělávám z medvědího česneku mimo jiné i krémovou polévku. Ano, sice krémovou, ale moc rád v ní mám celé kostičky uvařených brambor. A taky ztracené, čili pošírované neboli zastřené vejce 🙂 Jak je dělám já? Podrobně v samostatném receptu níže.
Ovšem krémovou polévku z medvědího česneku „můžu“ i jinak: Tahle dobrota je totiž do značné míry „univerzální“, přímo volající po řadě dalších možných obměn. O těch víc pod receptem 🙂
Polévka z medvědího česneku se ztraceným vejcem
- doba přípravy: asi 40 minut
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 1 velká cibule
- 1 lžíce přepuštěného másla (ghí)
- 4 středně velké brambory
- 1000 ml zeleninového vývaru
- mletý černý pepř
- sůl
- 4 vejce
- 4 velké hrsti listů medvědího česneku
- 200 ml smetany ke šlehání
- špetka nastrouhaného muškátového oříšku
k podávání:
- pažitka
postup:
Cibuli oloupu, nakrájím nadrobno a na přepuštěném másle ve větším hrnci restuji za občasného míchání, dokud cibule nezačne lehce zlátnout, trvá to asi 15 minut.
Mezitím oloupu a omyju brambory, ty pak rozpůlím. Orestovanou cibuli zaliju zeleninovým vývarem, přidám půlky oloupaných brambor, mletý černý pepř a sůl a základ polévky přivedu k mírnému varu. Vařím do změknutí brambor, tedy asi 15 minut. Během varu polévky zatím připravím ztracená vejce podle receptu níže.
Uvařené půlky brambor z polévky vyndám stranou, jen dvě v hrnci ponechám. Přidám omytý, osušený a trochu posekaný medvědí česnek a ponorným mixérem polévku rozmixuju dohladka.
Odloženou většinu uvařených brambor nakrájím na menší kostičky, vrátím zpět do polévky, přidám nastrouhaný muškátový oříšek a v polévce rozmíchám i smetanu. V případě potřeby dosolím nebo dopepřím a polévku přihřeju, už ale nevařím.
Polévku rozdělím do talířů, do každého přidám ztracené vejce a posypu posekanou pažitkou.
Ještě něco k tomu:
- Místo zeleninového vývaru je tato polévka dobrá i s vývarem drůbežím.
- Občas do této polévky místo ztraceného vejce přidávám celestýnské nudle, polévkový svítek nebo krutony, jindy zase pár na troše tuku orestovaných čerstvých žampionů. Velmi dobrá je i s trochou na závěr rozdrobeného sýra s modrou plísní nebo fety.
- Pro zase trochu jinou chuť polévky z medvědího česneku do ní občas přilévám i sušší bílé víno. Asi jedno deci vína naleju na orestovanou cibuli a nechám skoro úplně odvařit, pak pokračuju dál podle receptu.
- Místo smetany ke šlehání je v polévce možné na závěr rozmíchat trochu kefíru nebo kyselého mléka a polévku dochutit trochou cukru.
- Jako lehčí večeře je krémová polévka z medvědího česneku s jedním nebo i dvěma ztracenými vejci moc dobrá s nasucho pečenými topinkami.
Pošírovaná (ztracená, zastřená) vejce
- doba přípravy: celkem asi 15 minut
- obtížnost: středně obtížné
- počet kusů: 4
suroviny:
- 4 vejce
do vody k přípravě vajec:
- asi 3 lžíce octa
- sůl
postup:
Vejce připravuji postupně po jednom. V hlubší pánvi přivedu skoro až k mírnému varu vodu, do které jsem přidal ocet a dost ji osolil. Těsně před tím, než se voda začne velmi mírně vařit, vytvořím ve vodě pomocí lžíce vír a do jeho středu opatrně vyklepnu jedno vejce. Asi půlminutu počkám a pak pomocí děrované kuchyňské obracečky nebo vidličky vejce opatrně ve vodě otočím, aby se bílek kolem vejce lépe rovnoměrně zatáhnul. Plotýnku pod pánví vypnu, pánev přiklopím poklicí a vejce nechám podle velikosti 2 až 3 minuty pošírovat.
Hotové vejce pomocí děrované naběračky z pánve vyndám do misky a přikryju poklicí nebo talířkem, aby před samotným servisem moc nevystydlo.
Takto postupně po jednom připravím všechna vejce. Vždy před přidáním dalšího vejce vodu v pánvi znovu přivedu těsně před velmi mírný var a po vyklepnutí vejce plotýnku vypnu.
Ještě něco k tomu:
- Voda na ztracená vejce by se neměla vařit, důležité je přivést ji jen těsně pod varu.
- Ocet do vody k přípravě ztracených vajec přidávám kvůli tomu, aby se vejce snáze srazila a držela lépe kompaktní tvar.
- Jinou možností vkládání vejce vody je vyklepnout vajíčko nejdřív do naběračky, tu ponořit do skoro vroucí vody, asi půlminutu počkat, než bílek obalí žloutek a pak vejce z naběračky nechat do vody sklouznout.
- Vejce by ve vodě neměla zůstávat déle, než tři minuty, aby žloutek uvnitř byl ještě trochu tekutý,
- Narozdíl od jiných způsobů úprav a použití vajec, kdy je většinou lepší vejce asi hodinu předem vyndat z lednice a nechat je přizpůsobit se pokojové teplotě, vejce k pošírování předem z lednice nevyndavám. Studená se totiž při vyklepnutí do skoro vroucí vody snáze srazí.
- Vejce, upravovaná jako pošírovaná, by neměla být starší, než 10 dnů. U starších vajec je totiž už bílek řidší a nedrží dobře tvar, i v horké vodě se často rozteče.