Špaldová pšenice je u nás jedním z kuchyňských hitů tohoto tisíciletí. O její prospěšnosti na lidské zdraví, najmě pak na zažívání už toho bylo napsáno víc než dost. Když nic jiného, špalda vás prý postaví na nohy, tvrdila už před tisícovkou let svatá Hildegarda. Je ale také pravda, že špaldu by neměli jíst lidé přecitlivělí na lepek.
Využití špaldy v kuchyni je hodně široké. Nejspíš i vy znáte špaldový chleba nebo housky, špaldové těstoviny či špaldoto. Špaldu lze podávat jako přílohu, přidat ji do polévek, salátů nebo pomazánek, mouku použít na pečení koláčů a dalších sladkostí. Existuje ale třeba i špaldová káva a pivo.
Zajímavé je špaldové kernotto, které vypadá podobně jako ječné kroupy. Jde o zrna špaldy, obroušená od tvrdé obalové vrstvy, proto jejich vaření netrvá tak dlouho, zvlášť pak v případě, když si špaldové kernotto koupíte předvařené. Oproti celému špaldovému zrnu je kernotto také lépe stravitelné.
U nás doma míváme docela často špaldu se zeleninou, ať už jako přílohu nebo sypanou sýrem a doplněnou kyselou okurkou coby samostatné jídlo. Šťavnaté, svěží, příjemné oříškové chuti. Však vyzkoušejte! 🙂
Špaldové kernotto se zeleninou
- doba přípravy: asi 15 minut + 20 minut var
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 300 g předvařeného špaldového kernotta
- 2 střední červené cibule
- 2 lžíce půlkoleček jemně nakrájeného pórku
- 1 zelená naťová cibulka
- 1 šálek sterilované kukuřice
- 1 šálek zmrazeného hrášku
- 1 řapík celeru
- 4 stroužky česneku
- 1 lžička sušené saturejky
- 1 lžíce sušené majoránky
- půl lžičky celého kmínu
- 3 lžíce olivového oleje
- mletý černý pepř
- sůl
postup:
Předvařené špaldové kernotto propláchnu, ve větším hrnci zaliju dvojnásobným množstvím vody, přidám saturejku a přivedu k varu. Od chvíle varu velmi zvolna vařím asi 20 minut. Na konci by voda měla být vyvařená; v případě potřeby během varu po malých troškách horkou vodu ještě přileju. Uvařenou špaldu v případě potřeby scedím.
Na olivovém oleji orestuji do sklovata oloupanou a hruběji nasekanou červenou cibuli, přihodím jemně krájená půlkolečka očištěného pórku a naťové zelené cibulky, drobněji nakrájený řapík celeru, hrášek, kukuřici a také oloupané a posekané stroužky česneku, ještě asi 3 minuty restuji.
K cibulo-zeleninovému základu přidám uvařenou špaldu, majoránku, kmín, pepř a sůl, za občasného míchání prohřeju a případně ještě dokořením.
Ještě něco k tomu:
- Pokud máte po ruce jen špaldové kernotto nepředvařené, pak jej vařte déle a rozhodně ve větším, než dvojnásobném množství vody. 🙂 Po necelé půlhodině bude špaldové kernotto křupavé, po 50 minutách měkké. Použít lze samozřejmě i celá špaldová zrna, ta je dobré ale propláchnutá asi na půl den namočit a pak teprve necelou hodinu vařit.
- Se zeleninou lze v případě tohoto receptu samozřejmě improvizovat. Zvlášť dobrá je špalda s brokolicí nebo mrkví, zkusit můžete i žampiony nebo jiné houby nebo třeba uzené tofu. Pokud nejste vegetariáni, sáhnout můžete například po uzeném masu.