Jednoduchý zázrak z jednoho hrnce, zvaný eintopf, může mít stovky podob. Výsledná chuť, která se vytvoří vzájemným prostoupením vůní a chutí všech použitých ingrediencí, je ale pokaždé originální, nenapodobitelná a jiným způsobem přípravy jen těžko dosažitelná. Báječně se přitom pro eintopfy hodí římský hrnec, hliněný terakotový pekáč s víkem, ve kterém se vytváří pára a jídlo se tak připravuje ve vlastní šťávě, není vysušené, ale naopak krásně šťavnaté.
Římský hrnec sice nepoužívám zas až tak často, avšak tím spíš s jídlem v něm připraveným pokaždé sklízím u nás doma chválu. 🙂 Tentokrát mě napadlo zkombinovat kuřecí stehna s červenou řepou, cibulí, libečkem a trochou červeného vína (použil jsem zbytek Merlotu). Že výsledek bude dobrý, to jsem tušil, ale i tak jsem jím byl velmi příjemně překvapen. 🙂
Kuře s červenou řepou na víně v římském hrnci
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 90 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 4 kuřecí stehna
- 2 středně velké červené řepy
- 4 středně velké brambory
- 2 středně velké žluté cibule
- 8 stroužků česneku
- 4 lžíce nahrubo sekaných listů libečku
- 1 lžíce červené sladké papriky
- 2 lžíce čubrice
- 1 lžička celého kmínu
- sůl
- mletý černý pepř
- 2 dcl červeného vína
- 3 lžíce olivového oleje
k podávání:
- 4 krajíčky chleba
postup:
Římský hrnec namočím asi na 20 minut do vody.
Červenou řepu mezitím oloupu, rozpůlím a nakrájím na tenčí plátky, na o něco silnější plátky nakrájím i oloupané brambory. Oloupanou cibuli nakrájím na tenká půlkolečka, oloupané stroužky česneku podélně rozpůlím.
Omytá a osušená kuřecí stehna z obou stran osolím, opepřím a posypu paprikou a čubricou.
Na dno namočeného římského hrnce rozložím plátky červené řepy a posolím je. Pokračuji česnekem a cibulí, na ni rozložím plátky brambor, které osolím a posypu kmínem a asi polovinou libečku. Na brambory pak vedle sebe položím okořeněná a osolená kuřecí stehna. Vše zaliju červeným vínem, pokapu olivovým olejem a posypu zbytkem libečku.
Zavřený pekáč dám do studené trouby, kterou zapnu na 200 stupňů a nechám asi půldruhé hodiny péct. Na posledních 10 minut odkryju víko pekáče, stehna přeliju šťávou z pekáče a nechám péct odkryté, aby stehna získala trochu barvy.
Podávám s krajíčky chleba, šťávy je totiž opravdu hodně a je tuze dobrá! 🙂
Ještě něco k tomu:
- Nevlastníte-li římský hrnec, použijte alespoň silnostěnný kastrol s poklicí nebo zapékací mísu s víkem.
- Pokud nemáte po ruce bulharskou směs koření čubrica, nahraďte ji směsí sušené saturejky, kurkumy, semen pískavice a špetky chilli.
- Místo libečku můžete sáhnout po jiné zelené bylince, třeba petrželce, ale i kopru.