Téhle staročeské polévce se prý taky říká Žebračka nebo žebrácká. Ale i tak je to jedna z nejúžasnějších polévek, co znám, a vůbec přitom nemusí být „chudá“. I ta její nejjednodušší verze – a že se jich dá vymyslet! – je opravdu moc dobrá a přitom velmi rychlá.
Chlebovou polévku dělám v mnoha podobách, podle toho, co z dalších možných surovin mám zrovna po ruce. Nejednou se přitom stalo, že u stolu nikdo nepoznal, že základem polévky je starý, třeba i okoralý zbytek prachobyčejného chleba… O ten u nás není nouze, v chlebníku máme prakticky pořád uložený doma pečený kváskový. Když zbyde nebo máme prostě chuť na čerstvě upečený, zbytek staršího bochníku pokrájím na krajíce a ty na kostky, které pak v troubě usuším. Po ruce mám tak neustále skvělý polotovar třeba na chlebové krutony do polévek a salátů, na zahuštění gulášů, ale i na chlebovou polévku, o které je řeč.
Tady je recept na její základní verzi, tak jak ji dělám já. Výběr z dlouhé řady mnoha jejích variant je pod receptem.
Chlebová polévka
- doba přípravy: asi 25 minut + asi 15 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 1 velká cibule
- 1 lžíce sádla
- 2 větší krajíce starého chleba
- 3 menší brambory
- 1 lžička kmínu
- 1200 ml drůbežího vývaru
- půl lžičky sušeného libečku
- mletý černý pepř
- sůl
- 1 lžička sušeného lahůdkového droždí
- 1 až 2 stroužky česneku
- 1 lžíce sušené majoránky
k podávání:
- hoblinky parmazánu
postup:
Cibuli oloupu a nakrájím nadrobno, v hrnci na sádle ji za občasného míchání restuji do doby, než začne růžovět. Mezitím nakrájím na kostičky starý chleba a oloupu brambory.
K osmažené cibuli přihodím kostičky chleba společně s kminem a za častého míchání chléb trochu opeču. Pak do hrnce přileju drůbeží vývar, přihodím brambory, libeček a mletý černý pepř, osolím a přivedu k mírnému varu. Vařím asi 15 minut, dokud brambory nejsou měkké.
Uvařené brambory z polévky vyndám a odložím stranou. Do polévky přidám lahůdkové droždí a rozmixuji ji dohladka. Česnek oloupu a prolisuju do polévky, brambory rozkrájím na kostičky a vrátím do polévky, promnu do ní také trochu majoránky. V případě potřeby polévku dopepřím nebo dosolím.
Porce polévky v talířích sypu hoblinkami parmazánu.
Ještě něco k tomu:
- Jako vložku do polévky používám vedle brambor také kořenovou zeleninu, hrášek, kukuřici, fazolové lusky, kedluben, ale i houby nebo třeba zbytek předem uvařených luštěnin. Velmi dobré jsou v chlebové polévce i rozšlehaná vejce, případně ztracená vejce nebo umíchaná, rozdělená do jednotlivých talířů a polévkou přelitá.
- Místo drůbežího vývaru někdy použiju zeleninový, občas jeho část nahradím smetanou na vaření. Dobrý je v polévce i rozpuštěný tavený sýr.
- Místo parmazánu je možné polévku v talířích sypat jiným sýrem, dobrý je třeba rozdrobený sýr s modrou plísní. Použít se ale dají i česnekové chlebové krutóny.
- V sezóně do chlebové polévky přidávám nejrůznější čerstvé bylinky.
- Pro vegetariánskou verzi stačí vyměnit sádlo za jiný vhodný tuk a vývar použít zeleninový.