Na internetu jsem dohledal, že slovo haše (někdy ale taky hašé) pochází z anglického hash, tedy sekané maso, rozemlít, rozsekat, rozřezat… (ale též zmatek a taky hašiš 🙂 ). Setkal jsem se ale i s vysvětlením, kterému bych spíš dal přednost, totiž že tohle jídlo má spojitost s francouzským hacher, sekat. Jde o jídlo, rozšířené hlavně za druhé světové války a v době poválečné, v němž se velmi dobře spotřebují zbytky, často společně s kousky masa ještě brambory, doplněné osmaženou cibulí.
Já osobně mám haši spojenou hlavně se školní jídelnou, s nevzhledným, důkladně rozemletým cosi, co sice připomínalo maso, ale kdy kuchaři při dokončování většinou notně „ujela“ naběračka plná rozpuštěného sádla. Haše, doplněná obvykle kysaným zelím a vařenými braborami dřív bývala na jídelníčku docela často, a to i v hospodách. Dlužno ale poznamenat, že třeba můj tatínek haši miloval. Já tu doma dělanou měl jako dítě rozhodně raději, než třeba tlustý bůček nebo houževnaté hovězí.
Receptů na haši běhá po celém světě nepočítaně, ať už co se použitého masa týče, tak i způsobů jeho „nastavení“. Oné haši mého dětství nejvíc odpovídá upečené nebo jinak tepelně už upravené vepřové maso, rozmělněné společně s rohlíky, namočenými ve vývaru a s osmaženou cibulí, před zapečením výrazně dochucené směsí koření, česnekem a taky trochou citronové kůry.
Ano, haše představuje jeden z osvědčených a nejvhodnějších způsobů, jak zbytky masa – a to zdaleka nejen vepřového – dobře a chutně zužitkovat. Naposledy jsem ji dělal zrovna nedávno, když nám v mrazáku už deší dobu odpočíval menší zbytek moravských vrabců 🙂
Haše
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 30 minut zapékání
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 500 g tepelně upraveného vepřového masa
- 3 starší rohlíky
- 300 ml hovězího vývaru
- 2 větší cibule
- 1 lžíce sádla
- 1 stroužek česneku
- kůra z půlky bio citronu
- 1 lžička sušené majoránky
- 1 lžička sušené petrželové natě
- půl lžičky tymiánu
- půl lžičky drceného kmínu
- mletý černý pepř
- sůl
na vymazání a vysypání pekáčku:
- sádlo
- strouhanka
k podávání:
- brambory
- kysané zelí (zelný salát nebo dušené kysané zelí)
postup:
Troubu nechám předehřát na 200 stupňů v programu horkovzduch. Cibuli oloupu, nakrájím nahrubo a za občasného míchání zvolna osmažím do lehce zlatava, trvá to asi 15 minut. Zbylé upečené nebo uvařené vepřové maso zbavím případných kostí a nakrájím na větší kostky. Starší rohlíky trochu pokrájím a zaleju horkým hovězím vývarem, který by všechen měly prakticky hned nasáknout.
Do kuchyňského kutru dám maso, namočené rohlíky i osmaženou cibuli a vše rozmixuji do jemnější kaše. Přidám oloupaný a prolisovaný stroužek česneku, kůru, ostrouhanou z půlky bio citronu a všechno koření, tedy sušenou majoránku, petrželovou nať, tymián, drcený kmín a mletý černý pepř. Masovou směs také osolím a dobře promíchám.
Menší pekáček vymažu sádlem, vysypu strouhankou a urovnám do něj masovou směs. V troubě nechám zapéct do zlatava, trvá to asi 20 až 30 minut.
Haši podávám s uvařenými bramborami a salátem z kysaného zelí, případně se zelím dušeným nebo s kyselou okurkou.
Ještě něco k tomu:
- Pokud mám po ruce vepřový vývar, použiju místo hovězího raději ten.
- Když je haše po rozmixování moc hustá, rozředím ji trochou vývaru. Místo kutru je na rozmělnění masové směsi možné použít i tyčový mixér, případně mlýnek na maso.
- Masa by v haši mělo být rozhodně víc, než pečiva. Pokud mám zbylého masa méně, na talíři každou porci haše doplním sázeným vejcem. Další možností nastavení je rozmíchání vajec do masové směsi ještě před zapékáním.