Když jsem před pár dny přinesl ze špajzu do kuchyně pár žampionů, ozvala se docela důrazně pronesená věta: Žampiony? Z těch mám nejraději italské rizoto a potom ještě také krémovou polévku!
Co byste asi tak v této chvíli ze zmíněných žampionů připravili vy? Když italské rizoto bylo před několika málo dny? Samozřejmě, onoho dne byl k obědu jako polévka žampionový krém!
Žampiony mám velmi rád ve všech možných úpravách a kulinářských využitích, rizoto a polévky nevyjímaje, jsou velmi vděčnou ingrediencí. O zmíněném rizotu i jedné moc dobré polévce jsem tady už psal (najdete zde: žampionová polévka s vejcem, italské rizoto), nicméně žampionový krém je neméně skvělý. Dá se připravit také na řadu způsobů, výtečný je třeba s přidáním bílého vína. U nás doma ale nejčastěji míváme žampionový krém podle následujícího receptu. Podávat jej můžete nejen s uvedenými hoblinkami parmazánu, ale třeba i s krutony z bílého pečiva nebo jen tak, posypaný hladkolistou petrželkou nebo pažitkou. Nikdy nezklame a vlastně by mu slušel i sváteční stůl.
Žampionový krém
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 15 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 400 g žampionů
- 2 větší cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce hladké mouky
- 1000 ml zeleninového vývaru
- 200 ml smetany na vaření
- 2 lžíce másla
- 1 lžička sušené petrželové natě
- 2 špetky mletého kmínu
- 1 lžička tymiánu
- špetka nastrouhaného muškátového oříšku
- mletý černý pepř
- sůl
k podávání:
- hoblinky parmazánu
postup:
Žampiony dobře očistím a nakrájím z nich několik tenčích plátků na ozdobu polévky, zbytek posekám nahrubo. Připravené plátky žampionů, určené na ozdobu z obou stran opeču na másle ve větším hrnci, opečené je dám stranou. Do hrnce přidám zbytek másla a nahrubo posekané zbylé žampiony, přihodím kmín a trochu soli a za občasného míchání restuji, dokud se většina šťávy z žampionů neodpaří. Pak přihodím oloupanou a nadrobno nakrájenou cibuli a asi 5 minut za častého míchání restuji, těstě před koncem přidám i oloupané a nahrubo nasekané stroužky česneku.
Základ polévky zapráším hladkou moukou a asi 2 minuty míchám. Pak zaliji vývarem a dobře prošlehám, přidám petrželovou nať, tymián, strouhaný muškátový oříšek a mletý černý pepř, dosolím a přivedu k varu.
Po čtvrthodině polévku tyčovitým mixerem rozmixuji dohladka, přiliji smetanu, hned promíchám a v případě potřeby dosolím, dopepřím a přihřeji.
V talířích polévku zdobím předem připravenými opečenými plátky žampionů a hoblinkami parmazánu.
Ještě něco k tomu:
- Pokud nemáte po ruce parmazán, k posypání polévky v talíři vám poslouží celkem dobře i sýr Grana Padano. Žampionový krém je dobrý i s krutony z bílého chleba, jak už jsem zmínil v úvodu.