Také hlávková kapusta byla jednou ze zelenin, na kterých jsem doslova vyrostl. Maminka ji vařívala docela často, většinou bývala na talíři jen střídmě doplněná něčím dalším: z uvařené hlávky vykrojený klínek, posolený a posypaný na másle osmaženou strouhankou, k tomu vajíčko natvrdo nebo trocha strouhaného sýra, pár brambor nebo prostě jen krajíc chleba, namazaný máslem. Úplně obyčejné, ale mně to pokaždé opravdu moc chutnalo.
Vedle růžičkové i hlávkovou kapustu mám proto rád dodnes. Dobrých jídel, které se z téhle výrazně, docela specificky chutnající a navíc zdraví prospěšné košťálové zeleniny dá připravit, je rozhodně víc, než se na první pohled může zdát. Zapečená kapusta se sýrem a slaninou je jedním z nich, aspoň mně tedy moc chutná.
Je to vaření velmi jednoduché, vedle kapusty, sýra a slaniny jen ještě vajíčka, cibule, česnek a trocha tuku a koření, nic víc. Žádné nastavování starším pokrájeným pečivem ve stylu nádivka, žádný bešamel, žádné přidané brambory – těch možná jen trochu k tomu, v podobě kaše jako „příloha“, společně s kyselou okurkou. Je to fakt dobrota! Až si teď říkám, že hned při příštím nákupu se zase po nějaké hlávkové kapustě budu muset podívat…
Zapečená kapusta se sýrem a slaninou
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 20 minut zapékání
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 8
suroviny:
- 1 menší hlávka kapusty
- 1 velká cibule
- 1 lžíce sádla
- 4 vejce
- 250 g goudy
- 100 g anglické slaniny
- 1 palice česneku
- 1 lžíce bramborového škrobu
- půl lžíce sušeného tymiánu
- 2 lžíce majoránky
- mletý černý pepř
- asi 1 rovná lžička soli
na vymazání a vysypání plechu:
- 1 lžíce sádla
- strouhanka
postup:
Kapustu oberu od zavadlých listů, omyji, rozčtvrtím a dám vařit do páry, na pařáčku ve velkém hrnci pod poklicí. Kapustu vařím jen do poloměkka, bude trvat asi 10 minut.
Mezitím oloupu cibuli, nakrájím ji nadrobno a dám za občasného míchání orestovat na sádle ve velkém kastrolu. Přihodím anglickou slaninu, nakrájenou na nudličky a krátce ji společně s cibulí osmažím. Pak cibuli se slaninou nechám v kastrole zchladnout.
Středně velký pekáč vymažu sádlem a vysypu strouhankou. Troubu nechám předehřát na 180 stupňů. Připravím si sýr, který nastrouhám nahrubo (na okurkovém struhadle), stroužky česneku oloupu.
Uvařené čtvrtky kapusty vyndám z páry a nechám zchladnout. Pak z nich odstraním tuhý košťál a kapustu nakrájím na drobnější nudličky.
Žloutky oddělím od bílků, žloutky přidám do kastrolu ke źchladlé cibuli, bílky dám zvlášť do mísy, kde z nich ušlehám ručním šlehačem tuhý sníh.
Do kastrolu s cibulí, slaninou a žloutky ještě přidám prolisovaný česnek, bramborový škrob, majoránku, tymián, mletý černý pepř a sůl, vše promíchám. Přidám nakrájenou kapustu a asi dvě třetiny nastrouhaného sýra, znovu dobře promíchám. Nakonec opatrně pomocí stěrky vmíchám ušlehaný sníh.
Kapustovou směs urovnám do vymazanáho a vysypaného pekáče a dám péct do rozehřáté trouby asi na 20 minut, v polovině pečení rovnoměrně posypu zbylou třetinou sýra.
Zapečenou kapustu se sýrem a slaninou podávám s trochou bramborové kaše a kyselou okurkou, případně jen tak s kouskem čerstvého domácího chleba.
Ještě něco k tomu:
- Uvedené množství surovin vystačí na větší pekáček, zhruba o velikosti 25 krát 30 centimetrů. Čím větší pekáček, tím víc bude horní křupavé sýrové krustičky 🙂
- Přesná doba předváření kapusty v páře záleží na její velikosti. Menší čtvrtky kapusty se pochopitelně vaří kratší dobu, stačí opravdu jen několik málo minut. Vyříznutý košťál nevyhazuji (pokud není dřevnatý), ale použiji jej do polévky, třeba bramborové.
- Obměnit se pochopitelně dá druh sýra, občas využijí i zbytky různých druhů. Stejně tak je možné dle chuti a možností použít i jiné sušené nebo i čerstvé bylinky.