Lehké, nenáročné letní jídlo, které je velmi rychlé, může mít docela dost podob a je jedno z těch, díky nimž úroda cuket mizí před očima. A tudíž je to jídlo hodně vděčné. Už ne jednou jsem přitom u talíře cuketového guláše slyšel, že jeho chuť rozhodně předčila očekávání 🙂
Vedle hlavní suroviny, tedy cuket, je možné do cuketového guláše přidat ledacos: brambory, rajčata, mrkev, papriky, kus pórku nebo třeba i nějakou pikantnější klobásku, zkoušet se dají i nejrůznější čerstvé bylinky. Můj oblíbený základní recept na cuketový guláš pracuje kromě cukety ještě s rajčaty a bramborami, ale rozhodně to není dogma. Sám, jak jsem už naznačil, v případě cuketového guláše prakticky pokaždé vytvořím trochu jinou verzi 🙂
Cuketový guláš
- doba přípravy: asi 15 minut + asi 15 minut dušení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 2 menší nebo 1 větší cuketa
- 2 středně velké brambory
- 2 rajčata
- 1 velká cibule
- 6 stroužků česneku
- 1 lžíce sádla
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- špetka mletých chilli papriček
- 250 ml zeleninového vývaru
- 1 lžíce odrhnutých lístků čerstvého tymiánu
- 1 lžíce jemně sekané natě libečku
- půl lžičky mletého kmínu
- 1 lžička kečupu
- mletý černý pepř
- sůl
- 1 lžička sušené majoránky
k podávání:
- sekaná nať hladkolisté petrželky
- pečivo
postup:
Omyté a tužších okrajů zbavené, neoloupané cukety nakrájím na menší kostičky, na kostičky nakrájím i omyté a oloupané brambory a také rajčata. Cibuli oloupu a nakrájím nadrobno, stroužky česneku oloupu a pět z nich nahrubo nasekám, jeden oloupaný stroužek odložím stranou.
Na sádle orestuji nakrájenou cibuli za občasného míchání do sklovata. Přisypu mletou sladkou papriku a špetku chilli, velmi krátce orestuji. Přidám nakrájenou cuketu, brambory, rajčata a také česnek, za častějšího míchání dál restuji ještě asi 5 minut.
Zeleninový základ guláše zaliji horkým zeleninovým vývarem a přidám odrhnuté lístky čerstvého tymiánu a také jemněji nasekané listy libečku, lžičku kečupu, mletý kmín, mletý černý pepř a sůl. Pod pokličkou dusím asi 15 minut, občas zamíchám.
Nakonec guláš dochutím sušenou majoránkou a zbylým, prolisovaným stroužkem česneku, promíchám a v případě potřeby dosolím a dopepřím.
V talířích jednotlivé porce sypu posekanou natí hladkolisté petrželky. Podávám s pečivem, nejlépe domácím kváskovým.
Ještě něco k tomu:
- Pokud do cuketového guláše přidávám nové brambory, jen je dobře omyji a neloupu. Lehčí verzi guláše připravuji bez brambor, jen s trochu většího množství cukety. Brambory také občas nahradím mrkví nebo kořenem petržele, moc dobrý je cuketový guláš i s přidáním již uvařených fazolí, třeba těch konzervovaných, včetně omáčky.
- Zase trochu jinou verzi cuketového guláše dělám s uzeninou, buď s dobrým špekáčkem nebo s klobásou. Uzeninu do cibulového základu guláše přidávám společně s cuketou. Připravit lze i verzi alla lečo, kdy na závěr do guláše vmíchám a nechám srazit vejce, nebo na každou porci guláše v talíři položím volské oko.
- Čerstvé bylinky je samozřejmě možné nahradit i sušenými.