Také do vaření přinesl internet oproti časům před dvaceti, třiceti lety mnoho nového. Chce se říct až převratně nového: Prakticky jakýkoli kuchařský recept snadno najdete bez toho, aniž byste měli po ruce kvantum všemožných kuchařek a museli v nich dlouze hledat. To je přece úžasné! Tím spíš už po řadu posledních let beru kuchařky v naší knihovně spíš jako pouhou inspiraci a hlavně jako něco pro radost.
Díky internetu se tak mnohem, mnohem snadněji dá také zjistit, jak to či ono vaří ten či onen, jak moc a v čem přesně se různé recepty na stejné jídlo od sebe liší.
Vezměte si třeba takové šunkofleky: Internet prozradí, že někdo do nich přidává také sýr, jiný zase česnek, tamten dává i houby, u dalšího zase najdete petrželovou nať, jeden používá mléko a druhý zase smetanu na vaření nebo dokonce šlehačku, jsou i tací, co do šunkofleků přidávají mrkev, kukuřici nebo sušenou zeleninu.
Z toho všeho vám může až jít hlava kolem. Ale také můžete internet průběžně využívat k nalezení tipů na to, jak ten „svůj“ recept doladit do té z vašeho pohledu nejideálnější a hlavně nejchutnější podoby. Každopádně následující šunkofleky už dál vylepšovat nehodlám. Právě v této podobě jsou totiž u nás doma nejjedlejší.
Šunkofleky
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 20 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 250 g neuvařených těstovin
- 250 g uvařeného uzeného masa
- 4 vejce
- 250 ml mléka
- 1 velká cibule
- 2 lžíce sádla
- 2 špetky mletého muškátového květu
- mletý černý pepř
- sůl
na vymazání a vysypání pekáčku:
- sádlo
- strouhanka
k podávání:
- kyselé okurky
postup:
Na mírněji rozehřáté plotýnce ve větším kastrolu restuji na sádle asi 10 minut za občasného míchání oloupanou a nahrubo nasekanou cibuli. Mezitím nakrájím asi na centimetrové kostky uvařené uzené maso. To pak k již orestované cibuli přihodím a asi dalších 10 minut společně opékám a průběžně míchám.
Těstoviny uvařím v hodně osolené vodě podle návodu, uvařené těstoviny dobře scedím. Ve větší míse je důkladně promíchám se směsí masa a osmažené cibule a také s mletým muškátovým květem, mletým černým pepřem a trochou soli.
Středně velký pekáček vymažu sádlem a vysypu strouhankou a směs těstovin a masa do něj urovnám. Dám do trouby, rozpálené na 180 stupňů asi na 10 minut rozpéct.
Mezitím rozkvedlám mléko s vejci a trochou soli. Rozpečené těstoviny s masem rovnoměrně mlékem s vejci přeliji a vrátím do trouby na dalších 15 až 20 minut, dokud povrch šunkafleků není zlatavý.
Podávám s kyselými okurkami.
Ještě něco k tomu:
- Jako těstoviny se do šunkofleků samozřejmě nejlépe hodí fleky, já osobně dávám přednost kvalitním vaječným. Pokud je nemáte zrovna po ruce, vyzkoušet samozřejmě můžete i jiné menší druhy těstovin, třeba fusilli, tedy vřeténka nebo širší kratší nudle, ale i kolínka. Určitě ale na kvalitě použitých těstovin nešetřete, ty méně kvalitní chuti šunkofleků zaručeně neprospějí.
- Hodně záleží na masu. I kvalitní uzené maso, třeba uzená vepřová pečeně dokáže šunkofleky pokazit, protože budou suché (a navíc dobré a ne zrovna laciné maso přidáním do šunkofleků prakticky znehodnotíte). Ideální pro šunkofleky – alespoň z mého pohledu – je uzená vepřová krkovice nebo anglická slanina, obraná uzená žebra či opravdu dobře vyuzený libový bůček.
- Místo okurek se k šunkoflekům skvěle hodí i nakládaná červená řepa nebo čalamáda.