Už v průběhu opět poněkud nestřídmého závěru loňského roku jsem cítil, že mému zažívání by prospěl oddych. Prostě aspoň trochu u plotny i talířů zvolnit, ubrat nejen na kvantitě, ale i na četnosti hlavně těch hůře stravitelných jídel… Mnohý se tomu možná pousměje a možná i opovržlivě mávne rukou, ale já to tak opravdu mám. Čím jsem starší, tím víc svoje tělo vnímám a myslím, že už docela dobře poznám, kdy je spokojeno a kdy naopak moc není.
Bezmasá jídla mně nikdy nevadila, a tak s přechodem na současné „posvátčí“ a na jídla méně tučná, často vegetariánská nemám žádný problém: Naopak, sáhnu po nich nejednou, nejen v tomto čase raději, než po těch s kusem masa. Týká se to pochopitelně i polévek, bez masa nebo uzeniny mohou být i ty ve stylu gulášových nebo luštěninových, ale třeba i boršč.
Do skupiny odlehčenějších určitě patří i falešná dršťková polévka. I ta se dá udělat na víc způsobů, ostatně jednu jsem sem, na blog před pár lety už dával, byla to skvělá falešná dršťková polévka z hlívy ústřičné. O trochu skromnější a na přípravu rychlejší je další „falešná dršťková“, připravená z ovesných vloček a nahrubo nastrouhané mrkve. Jednoduchá, lehce stravitelná, u nás doma oblíbená. Vegetariáni mohou tu trochu sádla v základu polévky vyměnit za jiný, vhodnější tuk a místo hovězího vývaru použít zeleninový, ovšem nutno přiznat, že na výsledné chuti téhle polévky to trochu bude znát 🙂
Falešná dršťková polévka z ovesných vloček a mrkve
- doba přípravy: 15 minut + asi 20 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 1 velká cibule
- 2 lžíce sádla
- 1 vrchovatá lžíce ovesných vloček
- 1 lžíce hladké mouky
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- čtvrt lžičky mleté pálivé papriky
- 1200 ml hovězího vývaru
- 2 lžičky sušeného tymiánu
- 1 lžíce sušené natě libečku
- půl lžičky drceného kmínu
- mletý černý pepř
- 5 stroužků česneku
- 2 středně velké mrkve
- sůl
- 1 lžíce sušené majoránky
- půl lžíce másla
postup:
Ve větším hrnci na sádle orestuji oloupanou a nahrubo nakrájenou cibuli do sklovata, za občasného míchání. Přihodím ovesné vločky, které opékám a míchám, dokud nezačnou růžovět. Pak přisypu hladkou mouku, trochu jí také během míchání osmahnu, nakonec přidám sladkou i pálivou mletou papriku a už jen velmi krátce orestuji, stačí opravdu pár vteřin.
Základ polévky zaliji studeným hovězím vývarem, dobře rozšlehám a přidám tymián, libeček, drcený kmín, mletý černý pepř a také oloupané a nahrubo nasekané čtyři stroužky česneku (zbylý stroužek odložím stranou).
Polévku přivedu k mírnému varu a zvolna vařím asi 20 minut. V polovině varu, tedy asi po 10 minutách přihodím omytou, v případě nutnosti oloupanou a nahrubo, na okurkovém struhadle nastrouhanou mrkev.
Do hotové polévky prolisuji zbylý oloupaný stroužek česneku, přidám rozemnutou majoránku, na zjemnění trochu másla a promíchám.
Podávám s rohlíkem nebo houskou.
Ještě něco k tomu:
- Mrkev do polévky strouhám na co možná nejdelší nudličky. V polévce by mrkev neměla být úplně měkká, ale uvařená aspoň trochu na skus.
- Ovesné vločky jsou do této polévky lepší celé, ne ty jemné. Použít se dají i vločky pšeničné nebo žitné, případně jejich směs.
- V sezóně samozřejmě používám bylinky čerstvé.