Je opravdu jen pár na přípravu tak triviálně jednoduchých jídel, kolem kterých se přitom vytrvale vede tolik debat, poučování, ba i hádek o to, co všechno má v tom skutečně ideálním svátečním bramborovém salátu být. Jeden tvrdí, že tajemství úspěchu je v domácí majonéze, druhý zase, že v něm rozhodně nesmí být uzenina ani šunka, třetí zase už léta přidává rozkrájené jablko, další nedá dopustit na worcesterovou omáčku či dokonce kukuřici…
Dost sporů. Nechme každého, ať si tu svoji ideální verzi tohoto v našich krajích tolik oblíbeného a zdaleka nejen vánočního jídla hledá a najde sám. Tady je můj recept, pokud chcete lety „vychytanou“ verzi vyzkoušet a nechat se jí inspirovat. Ač na sebe bývám v kuchyni většinou hodně přísný, letos se mně vánoční bramborový salát podle následujícího receptu obzvlášť povedl. 🙂
Vánoční bramborový salát
- doba přípravy: asi 60 minut + 24 hodin na rozležení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: asi 6 – 8
suroviny:
- 1 kg salátových brambor
- 500 g bulvy celeru
- 200 g mrkve
- 2 střední cibule
- 1 zelená naťová cibulka
- 150 g mraženého hrášku
- 250 g nakládaných okurek
- 4 vejce
- 1 malé jablko
- 200 g majonézy
- 200 g zakysané smetany
- 2 lžíce plnotučné hořčice
- 2 lžíce nálevu z nakládaných okurek
- 1 lžička cukru krupice
- půl lžičky soli
- čtvrt lžičky černého mletého pepře
- 1 lžíce jemně sekané hladkolisté petrželky
postup:
Uvařím natvrdo vejce, v hodně osolené vodě postupně uvařím očištěné brambory, mrkev a celer. Cibuli nakrájím nadrobno a na cedníku ji důkladně spařím horkou vodou.
Na dně mísy, v níž budu salát připravovat, důkladně promíchám majonézu se zakysanou smetanou, hořčicí, cukrem, solí, mletým černým pepřem, jemně posekanou petrželkou a okurkovým lákem.
Uvařené brambory, mrkev, celer i naťovou cibulku a kyselé okurky nakrájím na drobnější, stejně velké kostičky, vše postupně přidávám do mísy k majonézové směsi. Přidám i omyté, neoloupané, jadřince zbavené a nahrubo nastrouhané jablko. Nakonec salát důkladně promíchám, přidám oloupaná a na kostičky nakrájená vařená vejce a znovu promíchám.
Zakrytou mísu bramborového salátu dám do lednice uležet ideálně 24 hodin před podáváním na stůl.
Ještě něco k tomu:
- Na dobrých, osvědčených bramborách rozhodně nešetřete. Na salát musí být varný typ A, tedy brambory salátové, dobré jsou takzvané rohlíčky.
- Brambory i zelenina by měly být dobře uvařené, není nic horšího, když v bramborovém salátu „křupe“ třeba celer. Z tohoto důvodu se vyplatí nespěchat a brambory i každou zeleninu uvařit samostatně.
- Hrášek do salátu použijte raději mražený, než sterilovaný, má daleko lepší, svěžejší chuť.
- Nakládané okurky použijte osvědčené, tedy ty, které máte rádi. Zvláště některé zahraniční okurky, ochucené podle jiných než našich zvyklostí, dokážou bramborový salát dost pokazit.
- Pokud nemáte k dispozici nať čerstvé petrželky, použijte alespoň sušenou.
- Také majonézu zvolte skutečně kvalitní a osvědčenou. Někdo připravuje majonézu domácí, já se ale raději držím dobré kupované. Bramborový salát totiž většinou jíme postupně během celých vánočních svátků, kdy doma vyrobená majonéza z neprověřených a tepelně nezpracovaných žloutků by mohla v tom horším případě způsobit zvlášť v dalších dnech kvůli rozmnoženým bakteriím stravovací potíže.
- Bramborový salát před podáváním na stůl nezapomeňte asi hodinu předem vyndat z lednice, úplně studený není dobrý a ani chutě se v něm náležitě nerozvinou.