Naše babičky dobře věděly, proč docela často do polévek přidávaly kvasnice, ale dělaly z nich i třeba polévkové knedlíčky (už jsem o nich psal, byla to krémová pórková polévka s drožďovými knedlíčky) nebo pomazánky (určitě se k nim také brzy dostanu). A ve svých vzpomínkách na babiččinu kuchyni mám samozřejmě i krabičku s nápisem Tebi, tedy s droždím sušeným, které babička přidávala například do sekané. A dokonce i do krmení i slepicím, aby lépe nesly. 🙂
Není divu, že kvasnice byly už u našich předků ve středu zájmu. Obsahují totiž hlavně spoustu vitamínů B a mají tak příznivý vliv na nervy, pokožku nebo zrak. Právě na v úvodu zmiňované drožďové polévky, tedy jednu z nich se dnes zaměřím. I tuhle moje babička dělávala. Zkuste ji společně se mnou. Mimo jiné i díky smetaně, přidávané až na závěr je tahle polévka skutečně dobrá! 🙂
Drožďová polévka se zeleninou
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 15 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 2 lžíce másla
- 1 středně velká žlutá cibule
- 1 středně velká červená cibule
- 2 lžíce hladké mouky
- 84 g čerstvého droždí (2 balíčky)
- 2 středně velké mrkve
- 2 řapíky celeru
- menší kousek pórku
- 1000 ml zeleninového vývaru
- 200 ml sladké smetany na vaření
- 1 lžíce sušené nati libečku
- sůl
- mletý černý pepř
k podávání:
- pažitka
- chlebové krutóny
postup:
Na másle v polévkovém hrnci zpěním oloupané a nahrubo nakrájené obě cibule. Pak je zasypu moukou, kterou během asi tří minut za občasného zamíchání osmahnu. Potom na ni rozdrobím droždí, které za stálého míchání nechám úplně rozpustit a poté ještě chvíli na rozehřáté plotýnce míchám.
Do hrnce přiliju zeleninový vývar, v němž základ polévky pečlivě rozšlehám, tak aby v něm nezůstaly hrudky. Přidám očištěnou a na zhruba stejně velké nudličky nakrájenou mrkev, řapíkatý celer a pórek, sušený libeček, osolím, opepřím, přivedu k varu a vařím asi 15 minut.
Nakonec do polévky přiliju za stálého míchání smetanu, polévku v případě potřeby ještě dosolím a dopepřím a zahřeju, již ale nevařím.
V talířích polévku doplním kostkami osmaženého chleba a sekanou pažitkou.
Ještě něco k tomu:
- Jak možná tušíte, naše babičky do této polévky dávaly namísto řapíkatého celeru kousek bulvy, cibuli používaly většinou jen žlutou. 🙂 Pochopitelně můžete recept takto upravit i vy.
- Na chlebové krutóny do polévky (a nejen na ně) využívám starší chleba, který zbyde a který si nakrájený na kostky usuším a uschovávám ve vzduchotěsné schránce. Když potřebuji krutóny, stačí usušené kostky chleba jen krátce osmahnout na tuku a krutóny jsou hotové. Do této polévky jsou dobré i krutóny z bílého pečiva.